Facebook Google+ Twitter

SLD chce przypodobać się kombatantom spod Lenino? Zorganizuje obchody w Sejmie

SLD zorganizuje obchody 70. rocznicy bitwy pod Lenino. Sojusz zaprosił kombatantów armii Berlinga na sobotę do Sejmu.

 / Fot. Radomil / CC 3.0Rzecznik SLD, Dariusz Joński powiedział, że jego partia sprzeciwia się dzieleniu kombatantów na "lepszych i gorszych". Pomysł Sojuszu chwali część z nich - informuje serwis RP.pl. Ostrożność doradza prezydencki doradca, Tomasz Nałęcz, który obawia się podziałów w środowisku. "W III RP rzeczywiście można zauważyć pewną dysproporcję w mówieniu o kombatanckich zasługach, ale nie bierze się to się z chęci dzielenia krwi przelanej za Polskę, ale jedynie zadośćuczynienia tym, o których milczano" - powiedział Nałęcz. Z kolei SLD uważa, że rocznica bitwy nie została wystarczająco uczczona.

W PRL, 12 października obchodzono święto wojska, które przeniesiono w III RP na 15 sierpnia. W 2003 r. Leszek Miller, jako premier uczestniczył w obchodach 60. rocznicy bitwy. W 2008 r. na terenie, gdzie została stoczona, odczytano list prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przypomina "Rzeczpospolita". W bieżącym roku na Białoruś pojechał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i doradca prezydenta Waldemar Strzałkowski. Nałęcz zwraca uwagę, że trudno przeprowadzić uroczyste obchody z udziałem polskich władz w tym kraju. SLD jednak uważa, że musi je wyręczyć, bo nie chciały uczcić bitwy.

"Mam dobry kontakt z ambasadorem Białorusi i wiem, że byli przygotowani na wizytę na wyższym szczeblu" - powiedział "Rzepie" płk Sławomir Majszak, szef Stowarzyszenia Pamięci Generała Zygmunta Berlinga i Jego Żołnierzy.

Podczas obchodów zorganizowanych przez SLD zaprezentowany zostanie projekt uchwały sejmowej, mówiącej że: „Sejm sprzeciwia się wszystkim próbom dzielenia i różnicowania wysiłku kombatantów w zależności od tego, w jakich formacjach walczyli”.

Bitwa pod Lenino toczyła się od 12 do 13 października 1943 r. Wzięła w niej udział 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ramię w ramię z sowiecką 33. Armią. Bilans strat był ogromny. Kościuszkowcy przełamali co prawda obronę niemiecką, ale po dwóch dniach musieli zostać wycofani z frontu z powodu ogromnych strat liczebnych. Walka została uznana za chrzest bojowy Ludowego Wojska Polskiego i stała się symbolem komunistycznej propagandy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.10.2013 13:28

SLD w 2011 roku podjęło decyzję: olewamy młody elektorat, walczymy o zatwardziałych komunistów. Nie znam statystyk, nie wiem, jak wielka jest to grupa wyborcza. ALe sądzę, że tak radykalne odcięcie się od młodych wyjdzie SLD bokiem. Miller nie zauważa ogromnej ilości niezadowolonych wyborców Palikota, którzy nigdy nie zagłosują na konserwatywną PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największą tragedią "kościuszkowców" było to, że nie zdążyli wydostać się ze Związku Radzieckiego z armią Andersa. Zaciąg do 1. Dywizji Piechoty był dla nich jedyną szansą wydostania się z piekła, jakie zgotowano Polakom. Należy o tym pamiętać i nie przykładać do tych ludzi tej samej miary, co do Wasilewskiej i Berlinga. Nie zapominajmy również o ponad dwóch tysiącach "kościuszkowców", którzy wsparli powstańców w Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Analiza bitwy pod Lenino autorstwa historyka, Tomasza Leszkowicza

http://histmag.org/Bitwa-pod-Lenino-wojskowa-masakra-polityczne-zwyciestwo-4719

Wokół bitwy pod Lenino narosło wiele mitów i przekłamań. Dla komunistów był to jeden z kluczowych elementów polityki historycznej, szczególnie w budowaniu tradycji socjalistycznego wojska. Wraz z końcem PRL wydarzenie to znalazło się niemalże na „śmietniku historii”. Na bitwę pod Lenino warto jednak spojrzeć w inny sposób – jako na tragedię ludzi, którzy chcieli wrócić do Ojczyzny z bronią w ręku i niekoniecznie chcieli w Polsce wprowadzić komunizm. Wielu z nich poległo w październiku 1943 r. w walkach nad rzeczką Miereją, w dużym stopniu przez niekompetencję dowodzących nimi oficerów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tym ramię w ramię to bym nie przesadzał. Podobno z przodu strzelali Niemcy a z tyłu Rosjanie.
Oczywiście, że należy się hołd wszystkim polskim żołnierzom walczącym w czasie II WŚ, bez względu na to, gdzie formacja została utworzona.
Nie można mylić zwykłego żołnierza, który walczył o wolną Polską, z politycznymi sprzedawczykami z gwiazdkami i szlaczkami na pagonach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co złego w uczczeniu bitwy?
Może opowie nam pan teraz o Monte Casino, a może tam bohaterstwo ludzi wysłanych na pewna śmierć było inne ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.