Facebook Google+ Twitter

SLD chce zlikwidować IPN. "Ściganiem zbrodni zajmuje się prokuratura"

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce, aby od 30 czerwca 2012 roku IPN przestał działać. Projekt ustawy już został złożony w Sejmie. Pomysł ten popiera tylko Ruch Poparcia Palikota.

Rzecznik SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej mówił, że po 13 latach działania IPN skrzywdziło więcej osób niż zrobiło to SB. Jak podaje TVN24, klub chce, aby 30 czerwca zlikwidować instytucję, dzięki czemu przestałyby także obowiązywać oświadczenia lustracyjne.

Za zlikwidowaniem IPN, jak mówi Joński, przemawiają także względy finansowe. Twierdzi, że w projekcie tegorocznego budżetu na Instytut Pamięci Narodowej przeznaczono 260 mln zł, co zostało negatywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

- Uważamy, że sprawy ścigania zbrodni powinny trafiać do prokuratur. Jeśli rzeczywiście są zbrodniarze, to powinni być skazani, natomiast wszystkimi kwestiami dotyczącymi spraw historycznych powinni zajmować się naukowcy i instytuty naukowe w Polsce. Jest wiele instytutów, które chętnie podjęłyby się tej roli - mówił wiceszef klubu SLD Leszek Aleksandrzak.

Według planu SLD, archiwalia służb bezpieczeństwa PRL miałyby zostać przeniesione do Archiwum Akt Nowych i byłyby dostępne na obowiązujących w archiwistyce zasadach. Ściganiem zbrodni powinna zająć się prokuratura, a badaniem historii najnowszej - historycy. Uzasadniają to wymiernymi oszczędnościami dla budżetu.

Projekt ustawy popiera Ruch Poparcia Palikota, reszta klubów jest przeciw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Zohan
 • Zohan
 • 01.03.2012 22:32

IPN musi istnieć, bez niego nie ma szans na odkrycie wielu prawd .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mik S
 • Mik S
 • 24.01.2012 15:18

A co mają z SLD mówić... Niepokoi to, że PO jakby przyzwala wciąż np. na komunistów, ludzi należących do PZPR-u, ubecję na stanowiskach wielu instytucji. Wciąż niewątpliwie wielu takich siedzi na politycznych, dyrektorskich, profesorskich stanowiskach. Nie było w ogóle całkowitej lustracji i dekomunizacji, a brak takiego procesu przyczynił się do gorszego funkcjonowania niektórych dziedzin w Polsce i do przekazywania "brudnych", złych zachowań bądź zacofanego myślenia młodym pokoleniom Polaków. Do PO pukają ludzie z komunistyczną przeszłością. Chyba, że są kompetentni, ale niestety sporo komunistów jest niekompetentnych. IPN jest ważną instytucją w kraju takim jak Polska. Niestety PiS w tej chwili poszedł jakby w odstawkę. Z komuną się "nie wygra"?

Komentarz został ukrytyrozwiń
janka
 • janka
 • 19.01.2012 08:17

zlikwidować SLD A CI co nie żyli świadomie w komunie niech nic nie mówią, bo winnych trzeba osadzić a prokuratura będąc sama umoczona nigdy nie wyjaśni

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
 • elaszychlinska
 • 18.01.2012 19:30

IPN i prokuratorzy w nim pracujący utracili zdolność rzetelności z chwilą ekshumacji gen Sikorskiego . To była największa kompromitacja i niebotyczne publiczne pieniądze . Dobrze ,że p Koj została odsunięta od tych działań. Drugim zajęciem IPN-u to szukanie teczek na przeciwników politycznych [ tajemnicą poliszynela jest że instytucja ta jest zdominowana przez tzw ziobrystów i czeka na zwycięstwo w blokach startowych. Akta do archiwum na 50 lat , co było do wyciągnięcia , spreparowania przez 20 lat się dokonało. Resztę dokonają historycy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.01.2012 14:18

IPN to psudotwór polityczny, który sie skompromitował jak se przypomne sprawe wałęsy ze naszego bohatera narodowego opluto przy pomocy IPN to tych politycznych historyków wysłał bym na kamczatka

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dariusz Andruczyk
 • Dariusz Andruczyk
 • 18.01.2012 13:33

Kim jest ten DJ, jakimś nieukiem chyba? Nie słyszałem aby IPN kogokolwiek zamordował. UB-SB to organizacja przestępcza na usługach NKWD-KGB czyli obcych służb, która wymordowała kilkadziesiąt tysięcy polskich patriotów. Zamiast siedzieć cicho to nadal próbują tworzyć własną zafałszowaną historię. Tak to jest kiedy pewnych rzeczy nie załatwi się do końca. A u nas nikt nie rozliczył tego całego reżimu który sprawował władzę do 1989r. Oprawcy chodzą bezkarni a skrzywdzeni po staremu muszą udowadniać swoje racje. A odnośnie tego rzecznika to niech lepiej zamknie swój durny pysk i pouczy się polskiej historii a jeśli chce upowszechniać PRL-owską propagandę to najlepiej niech jedzie na Białoruś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
strazu23
 • strazu23
 • 18.01.2012 13:06

Jesli chca zaczac od likwidacji to najlepiej bedzie jak zaczna od siebie a nie od ipn.

Komentarz został ukrytyrozwiń
FILJAN
 • FILJAN
 • 18.01.2012 12:56

Powinno się zlikwidować SLD a ich członków na czele z Milerem wysłać do kamieniołomów w Strzelinie i na budowę autostrad aby nadrobili czas jaki dzięki ich formacji straciła Polska .Byłoby to sprawiedliwie i ekologicznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monohydrat
 • Monohydrat
 • 18.01.2012 12:33

IPN rzeczywiście jest instytucją, którea zaczynabyć coraz mniej potrzebna. Różnica pokoleń jest już odczuwalna ,a liczba ludzi służących dla bezpieki "naturalnie" się zmiejsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Igor Werbiński
 • Igor Werbiński
 • 18.01.2012 11:53

Gdyby rzeczywiście Polska była krajem niepodległym ,to formacja spadkobiorców PZPR-u powinna być dawno pozbawiona jakiegokolwiek wpływu na życie polityczne kraju ,tak jak to się stało w innych byłych demoludach,bo była ustanowiona na krwi patriotów podparta bagnetami wschodnich komunistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.