Facebook Google+ Twitter

SLD nie chce odbierać emerytur byłym esbekom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-23 18:13

SLD jest przeciwny odpowiedzialności zbiorowej - tak politycy Sojuszu komentują projekt ustawy pozbawiającej przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy organów bezpieczeńśtwa PRL. Jutro, posłowie PO mają złożyć ten projekt w Sejmie.

Tadeusz Iwiński podkreśla, że o projekcie autorstwa PO mówiło się od dawna, ale wciąż nie ujrzał światła dziennego. Poseł SLD jest przeciwny tego typu rozwiązaniom, bo jak mówi, rodzą wiele wątpliwości. Chodzi głównie o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i kwestię osób pozytywnie zweryfikowanych po 1990 roku.
Tadeusz Iwiński dodaje, że sprawa ta od dłuższego czasu jest przedmiotem działań o charakterze politycznym. Jego zdaniem bardzo często niektóre ugrupowania wysuwają tematy lustracji i dekomunizacji. Iwiński dodaje, że czasem w polityce jest jak w piosence Skaldów i chodzi o to, "żeby gonić króliczka, a nie go złapać".

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że Platforma liczy, że jeszcze w pażdzierniku projekt zostanie przyjęty przez parlament. Do jutra przeprowadzone będą ostatnie poprawki projektu.

Szef klubu PO dodał, że chodzi o pozbawienie przywilejów emerytalnych wszystkich funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa, nawet tych, którzy pozytywnie przeszli weryfikację po 1990 roku. Chodzi o grupę 24 tysięcy osób.

W myśl projektu PO na nowych przepisach najwięcej stracą byli generałowie SB. Ich emerytury zmniejszą się ze średnio z 7,3 tys. zł do 2,5 tys. zł. Natomiast przeciętne świadczenia ponad 10 tysięcy innych oficerów SB spadną nawet do 900 zł miesięcznie. Zmniejszone emerytury będą mieli nawet pozytywnie zweryfikowani funkcjonariusze dawnych służb, jak były szef UOP gen. Gromosław Czempiński czy peerelowski szpieg Marian Zacharski. Lata ich służby w SB będą bowiem naliczane według cywilnych zasad emerytalnych, a nie mundurowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.