Facebook Google+ Twitter

SLD przeciwko prywatyzacji szpitali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-08 13:05

Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo sprzeciwia się planom prywatyzacji szpitali. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" napisała, że Platforma Obywatelska chce, by wszystkie szpitale przekształciły się w spółki.

Gazecie udało się ustalić, że przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego ma być obligatoryjne, a nie - jak do tej pory zapowiadano - dobrowolne.

Jak powiedział przewodniczący SLD Wojciech Olejniczak, prywatyzacja nie jest sposobem na oddłużenie szpitali i poprawę ich funkcjonowania. Zdaniem polityka lewicy, prywatyzacja oznaczałaby, że w ciągu kilku lat najbiedniejsi Polacy zostaliby odcięci od dostępu do służby zdrowia. "Na to zgody ze strony lewicy nie ma" - zapewnił Olejniczak. Jak dodał, SLD zapowiada swój sprzeciw już teraz, aby - jak się wyraził - "ostudzić niecne zamiary Platformy Obywatelskiej".

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział, że nic mu nie wiadomo, jakoby planowano zmiany, zmuszające do przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego.

Minister Fronczak powiedział informacyjnej Agencji Radiowej, że nie wierzy, aby obligatoryjne nakazanie w ogóle mogło pojawić się w nowych zapisach ustawy. Wiceminister podkreślał, że przymusowe przekształcenie wszystkich szpitali w spółki handlowe spowodowałoby spore komplikacje. Zaznaczył, że problemy mogłyby pojawić się na przykład w szpitalach psychiatrycznych, czy w tych, w których chorzy są kierowani nakazem sądu na przymusowe leczenie. Fronczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby takie budżetowe zakłady opieki zdrowotnej miały zostać przekształcone w spółki prawa handlowego.

Wiceminister przyznał, że resort zdrowia pracuje wspólnie z resortem finansów nad tym, żeby oddłużyć szpitale, które będą się przekształcać.

Fronczak zaznacza, że do tej pory projekt ustawy zakłada możliwość funkcjonowanie szpitali na trzech zasadach. Mogły by to być publiczne zakłady opieki zdrowotnej, budżetowe zakłady opieki zdrowotnej i spółki prawa handlowego. Minister zaznacza, że w spółki przekształcać miałyby się szpitale zgodnie z wolą samorządów, bądź na wniosek pracowników.

Obligatoryjne przekształcanie się szpitali w spółki prawa handlowego pozwalałoby samorządom między innymi na prywatyzację tych placówek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.