Facebook Google+ Twitter

SLD za delegalizacją ONR i Młodzieży Wszechpolskiej

Niedzielne walki uliczne w Warszawie, nie przyniosły chluby Polsce. Piszą o nich krytycznie wszystkie gazety europejskie. SLD postanowił zgłosić wniosek do Sejmu o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellObrazy płonących ulic w polskiej stolicy w święto narodowe, pokazały telewizje światowe w różnych krajach. SLD zamierza złożyć w najbliższych dwóch tygodniach wniosek do marszałek Sejmu, o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Młodzieży Wszechpolskiej. Według Sojuszu Lewicy Demokratycznej, obie organizacje mają charakter faszystowski, a ich działalność jawnie łamie konstytucję RP.

Sekretarz generalny SLD, Krzysztof Gawkowski, na poniedziałkowym briefingu w Sejmie, powiedział w oburzeniu, że to, co się odbyło w niedzielę na ulicach stolicy, jest "wielkim skandalem, nie tylko na miarę stolicy, ale całego państwa". Jego zdaniem dopuszczenie do tego, aby odbył się marsz Marsz Niepodległości, który – jak to określił Krzysztof Gawkowski - "w sposób jawny i czytelny promował na ulicach Warszawy faszyzm, to (…) skandal".

Jak podkreślił - wszystko co robią ONR i Młodzież Wszechpolska - ma oznaki "jawnego promowania faszyzmu". Sekretarz generalny SLD uważa, iż Marsz Niepodległości tych dwóch organizacji i zamieszki na ulicach stolicy, były przez ostatnie tygodnie w gronie organizatorów skupionych organizacji, dokładnie planowane - czytamy w serwisie gazetaprawna.pl.

Według niego, ONR i Młodzież Wszechpolska (MW) doprowadziły w dniu naszego święta do takiej sytuacji, w której zamiast cieszyć się Świętem Niepodległości - "kolorowej, ciepłej, niepodległej Polski, zastanawialiśmy się, czy żyjemy w kraju, który za wszelką cenę próbuje bronić swojej niepodległości".

Krzysztof Gawkowski jest zdania, że ONR i MW nie tylko swoją działalnością naruszają konstytucję, ale i również ogłoszonymi poglądami i hasłami, o czym mogą - jak powiedział - świadczyć niedzielne słowa szefa MW, Roberta Winnickiego, na temat potrzeby obalenia obecnej "republiki". Lider Młodzieży Wszechpolskiej, zapowiadając tworzenie "olbrzymiego ruchu społecznego", opartego na wzorach związku "Solidarność" - "Ruchu Narodowego", oświadczył, że oznacza to "zorganizowanie narodu i obalenie republiki Okrągłego Stołu".

Odnosząc się do pomysłu i idei tworzenia "Ruchu Narodowego", przez Młodzież Wszechpolską, Krzysztof Gawkowski ocenił, że jest ona "groźna dla Rzeczypospolitej". Zdaniem sekretarza Gawkowskiego, jeżeli obecnie środowiska prawicowe dają przyzwolenie na to, żeby w Polsce "budował się Ruch Narodowy" (...), to trudno "to ubrać w odpowiednie słowa, bo podobne bojówki ruchu faszystowskiego na początku XX wieku, za przyzwoleniem Hitlera, dały początek III Rzeszy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.