Facebook Google+ Twitter

"Śledztwo Decjusza" - krew, zło, namiętność i...nuda

W Rzymie, który uchodzi za stolicę świata nic nie jest takie oczywiste. Spiski, zamachy, korupcja i podpalenia stoją w sprzeczności z głoszonymi hasłami. Naprzeciw tego staje młody Decjusz. Czy osiągnie cel i czy przeżyje?

 / Fot. Fot. Marek Bachorski-RudnickiJohn Maddox Roberts kojarzy się czytelnikowi zapewne z takimi powieściami, jak "Conan", "Hannibal", czy "Stormland". Książka „Śledztwo Decjusza” jest pierwszą z serii SPQR, gdzie bohaterem jest detektyw rzymski, wysoko urodzony Decjusz Metellus Młodszy.

Jako młody komisarz z ramienia Senatu rzymskiego obejmuje on piecze nad dość niebezpieczną dzielnicą Rzymu–Suburą. Chociaż republika rzymska panuje nad połową świata, to w samym mieście nie jest bezpiecznie. Tradycja zabrania, aby w mieście stacjonowali legioniści czy powstała obywatelska milicja. Prawo stanowią gangi, a poruszanie się po zmroku bez ochrony to nie lada wyzwanie.

W takim oto okresie Decjusz przystępuje do dochodzenia, gdy ofiarą staje się pewnego wieczoru tracki sztyletnik zabity w jego dzielnicy. To wyzwoleniec, który w przeszłości walczył, jako gladiator znany pod nazwiskiem Sinistrus. Sprawa wydaje się błaha i niegodna wzmianki, ale morderstwo to zapoczątkuje całą serię dziwnych, pozornie nieistotnych i niepowiązanych ze sobą wypadków. To zaczyna prowadzić w mniemaniu detektywa do zdrady stanu. Gdy jeszcze do tego dołożyć ostrzeżenia od osób prominentnych dla Decjusza, aby zaniechał tej sprawy podejmuje się jej on z wielkim zapałem.

Okazuje się, że z upływem czasu sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Decjusz odkrywa, że zdrada stanu i republiki Rzymu jest realna. Czy stoją za nią najwięksi patroni Rzymu–Krassus, Pompejusz i wielu innych? A może to Lukullus i młody Juliusz Cezar pragną władzy? Co wspólnego mają odległe księstwa i morscy piraci do niezachwianej demokracji Rzymu i wielkiego Senatu? Jednak, aby zagadkę rozwiązać i doprowadzić ją do finału młody Decjusz najpierw musi przeżyć, a to z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.