Facebook Google+ Twitter

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej potrwa o 6 miesięcy dłużej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-04-06 20:40

Naczelna Prokuratura Wojskowa przedłużyła czas trwania śledztwa do 10 października.

Smoleńsk / Fot. Własność publicznaWedług informacji rzecznika NPW płk. Zbiegniewa Rzepy w piątek Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej wydał postanowienie o wydłużeniu śledztwa na wniosek prokuratora okręgowego z Warszawy. Jest to jedno z kolejnych przedłużeń, wcześniej datą zakończenia śledztwa miał być 10 kwietnia.

Jak podaje interia.pl, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie śledztwo zaczęła w dniu tragedii. W sierpniu 2011 roku postawiła zarzuty za niedopełnienie obowiązków służbowych, związanych z organizacją lotu Tu-154M i przygotowaniem załogi samolotu. Zarzuty postawiono wówczas dwóm oficerom, którzy zajmowali stanowiska dowódcze w 36. specpułku. Podejrzani nie chcieli przyznać się do winy i nie złożyli zeznań. Za niedopełnienie obowiązków grozi im do 3 lat więzienia.

Natomiast w grudniu 2011 roku prokuratura uzyskała dowód w postaci opinii nagrań z kokpitu samolotu. Ekspertyza nie wykazała, kto z osób postronnych znajdował się w kokpicie. Według biegłych drzwi do kokpitu były otwarte, ale nie był on hermetyczny. Prokuratura nie posiada jednoznacznej opinii, że Dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik znajdował się w kokpicie samolotu Tu-154M.

Jednak w ostatnich miesiącach prokuratura przeprowadzi 3 ekshumacje zwłok ofiar tragedii smoleńskiej. Ich powodem były rozbieżności w dokumentach otrzymanych od Rosjan oraz w innych dowodach, którymi były zeznania świadków. Prokuratura jednak stanowczo podkreśliła, że nie ma żadnych wątpliwości dotyczących tożsamości ofiar katastrofy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.