Facebook Google+ Twitter

Śledztwo ws. ujawinienia tajnych dokumentów przez Cenckiewicza umorzono

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-31 11:42

Bydgoska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie ujawnienia tajnych dokumentów w książce Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii".

Śledztwo bydgoskiej prokuratury, przejęte z Gdańska, prowadzone było od wiosny. Jego efektem jest orzeczenie, że nie doszło do ujawnienia tajemnicy państwowej, ponieważ ujawnione fakty i dokumenty były już odtajnione bądź wcześniejszej upowszechnione.

Rzecznik bydgoskiej prokuratury Jan Bednarek zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Lech Wałęsa nie występował w tej sprawie jako pokrzywdzony, a decyzja prokuratury jest prawomocna. Prokuratura poinformowała również, że decyzja wchodzi w życie w chwili jej ogłoszenia.

Media podawały, że bezpośrednią przyczyną wszczęcia śledztwa przez gdańską prokuraturę była prawdopodobnie zamieszczona w książce notatka porucznika Krzysztofa Bolina z delegatury UOP w Gdańsku z 1991 roku. Dotyczy ona akt sprawy o kryptonimie "Arka".

Bolin odnotował, że w teczce miało się znajdować 15 informacji pochodzących od tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". Jak napisali Cenckiewicz i Gontarczyk, agent "Bolek" to Lech Wałęsa.

"Rzeczpospolita" podała z kolei, że notatki Bolina nie było wśród dokumentów UOP, które na prośbę prezesa IPN Janusza Kurtyki ABW odtajniła na potrzeby tej książki. Dokument był już jednak publikowany cztery lata temu w piśmie "Głos" Antoniego Macierewicza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.