Facebook Google+ Twitter

"Ślepa bogini" Anne Holt

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-07 22:08

"Ślepa bogini" Anne Holt otwiera nowy cykl, którego bohaterką jest kobieta - Hanne Wilhelmsen, śledcza z Komendy Okręgowej Policji w Oslo, "obdarzona intuicją, jaką posiada tylko jeden na stu policjantów". To pierwsza z cyklu ośmiu książek o policjantce-lesbijce z komendy w Oslo.

Anne Holt "Ślepa bogini" / Fot. okładka książki Anne Holt znana jest polskim czytelnikom z takich książek jak "To, co moje", "To, co się nigdy nie zdarza", "Wybór pani prezydent" i "Materialista". Opowiadały one o sprawach prowadzonych przez policjanta Yngvara Stubo i jego żonę, kryminolożkę Inger Johanne Vik.

"Ślepa bogini" jest pierwszą z ośmiu książek traktujących o policjantce-lesbijce z komendy w Oslo. Autorka, była minister sprawiedliwości w Norwegii, kreśli w sposób intrygujący postać Hanne Wilhelmsen. Ta kobieta zna okoliczności zbrodni o wiele lepiej, niż wielu mężczyzn trudniących się pisaniem kryminałów. Co więcej, jej opisy są tak bardzo realistyczne i obrazowe, że ma się wrażenie jakby się te wszystkie sceny oglądało na własne oczy.

Anne Holt nie zawahała się wprowadzić do akcji bohaterki o wyraźnej osobowości, skutecznie konkurującej o zaistnienie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jednak mężczyźni jej nie pociągają. Hanne Wilhelmsen gustuje raczej w kobietach, a wśród nich największym uczuciem darzy prawniczkę Karen Borg. Oto jak ją widzi:

"Dała się wciągnąć w fascynujący świat kapitału, uczestniczyła w realnej grze w Monopol, i to w najciekawszym pod tym względem dziesięcioleciu. Okazała się tak dobra, że po rekordowo krótkim czasie, czyli po trzech latach, zaproponowano jej partnerstwo. Nie mogła odmówić. Propozycja jej pochlebiła, ale czuła też, że zwyczajnie na nią zasłużyła. Teraz zarabiała półtora miliona koron rocznie i prawie już zapomniała, dlaczego kiedyś, dawno temu zdecydowała się na studiowanie prawa. A popularne wśród lewicujących studentów szale i swetry projektu Sigrun Berg ustąpiły miejsca zgrabnym garsonkom kupowanym na Bogstadveien i kosztującym fortunę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.03.2011 08:21

Po zapoznaniu się z tą recenzją myślę, że ślepej bogini sprawiedliwości warto poświęcić trochę czasu i zagłębić się w lekturę norweskiego kryminału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

polskim

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weroniko, przecież to oczywiste. Przecież mówię o nowym cyklu na rynku Polskim , a nie światowym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anne Holt debiutowała tą książką. Jest to nowy cykl, ale w Polsce. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.