Facebook Google+ Twitter

Ślepa polityka Polski wobec Białorusi

Szef polskiego MSZ uważa, że UE musi odpowiadać na represję reżimu Łukaszenki. Czy zdaje jednak sobie sprawę, że w ten sposób Białoruś może bezpowrotnie wrócić do Rosji, co na lata umocni władzę Łukaszenki i podobnych mu następców?

 / Fot. .Jeżeli popatrzymy na Ukrainę, w której wskutek „pomarańczowej rewolucji” przez jakiś czas przy władzy byli Juszczenko i Tymoszenko, zauważymy, że ten scenariusz się nie sprawdza. Zarówno politycy, jak i społeczeństwo, nie są gotowi do funkcjonowania według standardów zachodnich, mimo najszczerszych chęci. To samo jest na Białorusi. Nawet gdyby jakimś cudem do władzy doszli opozycyjni politycy, będzie to krótka kadencja, po której nastąpi powrót do rządów twardej ręki. W Rosji, Białorusi i na Ukrainie nie da się inaczej, przynajmniej przez najbliższe dwadzieścia lat.

Na zdjęciu archiwalnym ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka i prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. 28 lutego MSZ Białorusi zwróciło się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj. / Fot. PAP/EPAUE w swoich poczynaniach jest bardzo niekonsekwentna i wybiórcza. Mimo skazania Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia, Bruksela i Polska nie były tak zdecydowane wobec Ukrainy, jak w przypadku Białorusi. Zawiesiły jedynie rozmowy w sprawie podpisania umowy o stowarzyszeniu, co – na dobrą sprawę – jest na rękę Ukrainie, a jeszcze bardziej Rosji. Kijów liczył, że tak się stanie, gdyż oligarchowie nie są zainteresowani, aby ich zyski przejęli zachodni eksporterzy. Sam Janukowycz nie ma zamiaru ustępować i tracić władzy dla europejskich zachcianek. Co więcej, Ukraina sprytnie wykorzystała to zawieszenie w stosunkach z UE, aby podpisać umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu z postradzieckimi republikami, w tym z Białorusią.

Mimo rzekomo napiętych stosunków z Rosją, Ukraina ciąży właśnie w tym kierunku, bo jest to korzystne zarówno politycznie, jak i gospodarczo. Zatem, oceniając polską politykę zagraniczną wobec wschodnich sąsiadów, nie trudno zauważyć, że jest ona bardzo nieudolna. Ukraina nie przejęła się szantażem ze strony UE, nakręcanym przez Polskę, że nie będzie umowy o stowarzyszeniu. Białoruś zaś poszła dalej, grzecznie wydalając polskiego ambasadora. Solidarne opuszczenie zachodnich dyplomatów Mińska działa jak woda na młyn i zostanie użyte do przekonania opinii publicznej o istnieniu wroga na zachodzie, jak to było w czasach zimnej wojny. Czy to w jakiś sposób przysłuży się demokracji na Białorusi?

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

VuzPKALUiyJpudphNr
 • VuzPKALUiyJpudphNr
 • 01.05.2012 19:11

Jest pan człowikiem medif3w i nie widzi pan jakiej majuiplacni dopuscił się Pospieszalski?? Przerażające jest to, że ludzie wypowiadający sie do kamery mowili o mediach, o ich manipulacjach, nie mając świadomosci, że sami też są narzędziem medialnej majuiplacni. Pod pałac prezydencki przychodzili ludzie rf3znych opcji, światopoglądf3w. Pospieszalski dał głos tylko tym, ktf3rzy za tragedię prf3bowali kogoś obwiniać -PO, Tuska, Rosjan, krytyczne wobec Kaczyńskiego media. A może już tylko sama jego osoba przyciągnęła takich właśnie ludzi. Przedstawianie mniej lub bardziej spiskowych teorii, jako głosu ludu, społeczeństwa, Polakf3w to manipulacja i kpina!Szczegf3lnie, że poza aktorami wypowiadali sie tam też działacze PiS-u, oczywiście potraktowani jako anonimowi przechodnie. Druga manipulacja to puszczenie tego materiału w TVP w najlepszym paśmie oglądalności, jakoś tak dziwnie sie złożyło, w kilka godzin po tym jak Jarosław Kaczyński ogłosił, że kandyduje. Przypadek? Nie sądzę, według programu o tej godzinie miał być tetar telewizji "Rozmowy z katem". W ten sposf3b PiS rozpoczął kampanię. Żenada.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
pytalski
 • pytalski
 • 22.03.2012 00:51

A czym Polska zaimponuje sąsiadom ze wschodu? Najpierw u siebie trzeba zadbać aby społeczeństwo miało dobrobyt sprawiedliwość i porządek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

- Gdy prezes wróci do wladzy, chwyci szalę w dłoń, skoczy na koń i wzniesie hasło bojowe:*"Na Mińsk!!!! Należy tylko żałować, że powrót Jarosława do władzy w XXI wieku jest bardzo wątpliwy, Szkoda, że redaktor Kuspys pominął ten wątek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie brzmi: "czy władca Białorusi w ogóle jest zainteresowany jakąkolwiek współpracą z zachodem?". Bo jak do tej pory to wszystko wskazuje na to, że prędzej wprowadzi tam powszechną totalną dyktaturę i dołączy Białoruś do Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytający
 • czytający
 • 03.03.2012 02:40

o Białorusi, która nie jest drugą Ukrainą!!! Może w ten łopatologiczny sposób autor przemówi do rozsądku Platformie

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytający
 • czytający
 • 03.03.2012 02:40

o Białorusi, która nie jest drugą Ukrainą!!! Może w ten łopatologiczny sposób autor przemówi do rozsądku Platformie

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawski
 • ciekawski
 • 02.03.2012 22:45

czy ten artykuł jest o Białorusi (jak sugeruje tytuł), czy o Ukrainie (jak sugeruje treść)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 02.03.2012 21:14

Po Platformie nie będzie nawet co sprzątać, taki zostawią bajzel.
Jedyne co będzie musiało zrobić PiS to zaorać ten bajzel i na nowo sadzić drzewa, krzewy,
Na nowo zasiać NADZIEJĘ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
 • Gerard Stenc
 • 02.03.2012 20:11

!Artykuł dobry.Brukselscy lizusi z PO,w ramach odreagowania próbują traktować Białoruś jak przedwojenni urzędnicy mianowani na tamte tereny!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 02.03.2012 19:45

Platforma zniszczyła Polską politykę wschodnią."Ocieplanie" stosunków z Rosją zaowocowało najdroższymi stawkami za gaz i ropę.Na Białorusi i Litwie likwiduje się "Polskie Domy" szkoły i nazewnictwo.W przypadku Białorusi i Rosji twardą i zdecydowaną politykę na złość Kaczyńskiemu Tusk zamienił na ugodową.Nie zyskał nic ,a tylko dał się ograć.Lukaszenka dostał co chciał i teraz to on ustala reguły stosunków Polsko-Białoruskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.