Facebook Google+ Twitter

Słodko - gorzki Grzegorz Religa w Polnym Koniku

Po dwóch latach ostrowiecki rysownik Grzegorz Religa powrócił do galerii Muzeum Niewinności w pubie Polny Konik w Ostrowcu Świętokrzyskim, serwując nową porcję rysunkowej satyry i humoru.

Grzegorz Religa w Polnym Koniku. / Fot. Krzysztof KrzakO ile poprzednia wystawa rysunków Grzegorza Religi miała charakter retrospektywny i przypominała najlepsze jego prace z niemal całego okresu twórczego rysownika (począwszy od debiutanckich rysunków umieszczanych w "Gazecie Ostrowieckiej" poprzez "Gazetę Olsztyńską" i "Kurier Podlaski"), o tyle obecna składa się z najnowszych prac. Część z nich można było już wcześniej zobaczyć w nieistniejących już "Faktach Ostrowieckich" i w satyrycznym dwumiesięczniku "Kaktuus", którego Grzegorz Religa jest jednym z redaktorów.

Podstawową część wystawy w galerii Muzeum Niewinności Polnego Konika stanowią rysunki, które w tym zestawieniu pokazywane były premierowo w marcu bieżącego roku podczas Smoszewskiego Festiwalu Kultury. Odbywa się on w Smoszewie (gmina Zakroczym) w każdą drugą sobotę miesiąca, a jego głównym animatorem jest Robert Maj, gospodarz Polnego Konika w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ramach tego festiwalu prezentowane są wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii artystycznej, a także odbywają się koncerty muzyki jazzowej, poważnej, poezji śpiewanej i rockowej.Praca Grzegorza Religi. / Fot. Krzysztof Krzak

Grzegorz Religa wzbrania się przed porównywaniem go do jednego z najlepszych polskich rysowników, Andrzeja Mleczki, i pod względem formalnym istotnie trudno dopatrywać się jakichś daleko idących podobieństw. Z całą pewnością jednak obu artystów łączy krytyczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i natychmiastowa na nią reakcja, jak na satyryków przystało: reakcja ostra, krytyczna, niepozbawiona złośliwości i szyderstwa.
- W tych rysunkach starałem się dać ujście swojej wrażliwości i wkurzenia na to, z czym mamy do czynienia na co dzień - mówił podczas wernisażu Grzegorz Religa. - Mają się one zazębiać z rzeczywistością, bo taka jest rola satyry.

Prace Grzegorza Religi. / Fot. Krzysztof KrzakI rzeczywiście prace Grzegorza Religi mocno "zazębiają się" z aktualną sytuacją społeczną i polityczną w naszym kraju. Pojawia się na nich sztandarowy program partii rządzącej (500+), sytuacja w mediach publicznych, walka na IPN-owskie teczki, podział społeczeństwa na mniej i bardziej prawdziwych Polaków, łamanie prawa przez rządzących, niszczenie prawdziwych i urojonych wrogów. Wszystko to podane w humorystycznej wysoko artystycznej formie, a przez to budzące tym większy lęk, by nie powiedzieć przerażenie. Rysunki Grzegorza Religi można oglądać w Polnym Koniku przez całe wakacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa relacja z wystawy. Świetne rysunki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.