Facebook Google+ Twitter

Słodkości na ten tłusty czwartek

Tłusty czwartek to stary obyczaj obżerania się tłustymi potrawami. My dodatkowo lubimy, by były one słodkie. Dlatego w tym dniu sięgamy chętnie po pączki i faworki, bo tłuste i słodkie.

 / Fot. Darek SzczecinaWłasnie wróciłem do domu z pączkami. Jeszcze gorące, pysznie aromatyczne. Aż ślinka leci. Tym bardziej będą smakować, gdyż wystałem je w kolejce. Całe piętnaście minut. Ale nie narzekam. Kiedyś polowało się na paczki, a rankiem kolejki były jeszcze dłuższe, a pączki przedwczorajsze.

Pamiętam czasy, gdy w tłusty czwartek ciastkarnie, normalnie czynne od dziewiątej, otwierały swe podwoje bladym świtem. Dla cukierników to był okres żniw. Handel pączkami kwitł tego dnia, a na pniu sprzedawano każdą ilość dostarczanych pączków. Czyżby ludziom się powodziło?

Dzisiaj paczki widziałem w południe w wielu sklepach, ale ludzie nie rzucali się na nie. Może dlatego, że ludziom brakuje pieniędzy? A może po prostu oszczędzają? Bo onegdaj duży pączek był tańszy od małego chleba. Jedynie w pączkarni do której udałem się po tłusty smakołyk była kolejka.

Objadanie się tłustymi potrawami w czwartek jest dość stary. Pamięta czasy starożytne. Smażono wówczas pączki z chlebowego ciasta nadziewane słonina i tłustymi mięsami. Obecnie chyba świadomość cholesterolowa w społeczeństwie jest wyższa, bo jemy głównie na słodko, nie koniecznie bardzo tłusto. A przecież każdy dietetyk powie, że cukier z tłuszczem jest zabójczy dla naszego organizmu. Jeśli tak, to wiem, dlaczego ludziska nie kupują byle jakich pączków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

/A przecież każdy dietetyk powie, że cukier z tłuszczem jest zabójczy dla naszego organizmu./

I prawdę powie.
Po czym doda nieprawdę o węglowodanach, rzekomo mających stanowić podstawę substratów energetycznych organizmu. Już zatem tylko konsekwencją logiczną powyższego, jest mantra o potrzebie ograniczenia tłuszczów.

Ale tak powie dietetyk, czyli właściwie ideolog. Wypowiadający, z bardzo nielicznymi wyjątkami, formułki bez zrozumienia.
Tak go "nauczyli".

Komentarz został ukrytyrozwiń

W naszych stronach pączek jest rzadkościa - przysmakiem , którym delektujemy się poprzez słodkie strofy - zapraszam http://apajte.blogspot.fr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo w tłusty czwartek można jeść pączki, one tego dnia nie tuczą. Każdy się przyznaje, ba! chwali ile zjadł i nie uważa tego za "grzech" łakomstwa czy obżarstwa.
Uwielbiam chrupać chrust , czyli faworki. Ale dziś pożarłam dwa pączki. Niestety nie potrafię zrobić tak wspaniałych jakie robiła moja śp. Mama. Bliklego się nie umywały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem o tyle szczęścia że sąsiadka przyniosła mi kilka faworków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.