Facebook Google+ Twitter

Słoneczna energia na basenie solankowym

Czy słońce może podgrzać wodę w basenie? Możliwości są dwie: albo mowa o basenie w Egipcie, albo do systemu podgrzewania wody podłączony jest kolektor słoneczny. To drugie rozwiązanie zastosowano na nowym solankowym basenie w Inowrocławiu.

Solankowy basen rekreacyjny, którego budowa już trwa przy ul. Świętokrzyskiej 107, wyróżnia się ciekawymi i nowoczesnymi rozwiązaniami: częściowo rozsuwany dach, pełne przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, nowoczesna instalacja solarna do podgrzewania wody oraz oczywiście liczne atrakcje wodne: wanna i ławka do hydromasażu, gejzer, wodna kaskada, zjeżdżalnia dla małych dzieci oraz sztuczna rzeka.

Całkowita powierzchnia lustra wody w basenie będzie mieć ok. 170 m2. Podgrzanie takiej ilości wody nie jest tanie, jednak koszty te zostaną zmniejszone dzięki inwestycji w instalację solarną. Osiem najnowocześniejszych wielkopowierzchniowych solarów marki Braas zostało podłączonych bezpośrednio do instalacji podgrzewającej wodę w basenach.

Kolektory słoneczne skierowane są na południową stronę, co zapewnia najlepsze warunki ich oświetlenia. Dodatkowo urządzenia zamontowano bezpośrednio
w połaci dachu. Takie rozwiązanie ma kilka korzyści.
Po pierwsze dach wygląda nowocześnie i estetycznie. Ponadto tego typu montaż sprawia, że oszczędza się na dachówkach, które inaczej musiałyby znajdować się pod solarami. Całość jest niezwykle odporna nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja może zapewnić nawet 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię i tym samym o tyle obniżyć rachunki za energię. Osiem kolektorów słonecznych marki Braas zapewni inowrocławskiemu basenowi znaczące obniżenie kosztów utrzymania obiektu – mówi Łukasz Grzywacz, Manager Produktu Systemy Solarne marki Braas.

Dotacje solarne do końca 2013 roku

Budowa rekreacyjnego basenu solankowego jest współfinansowana w 70% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W tym kontekście warto przypomnieć, że wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Akcja, organizowana przez Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty można składać do końca 2013 roku*.

*Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie:
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/ oraz http://www.braas-solar.pl/dotacja.aspx

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.