Facebook Google+ Twitter

Ślónskie szpaski i limeryki. Plebiscyt na limeryki w gwarze śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

W restauracji „Wiśniowy Sad” w Rudzie Śląskiej po raz kolejny spotkali się pasjonaci rzóndzenia po ślónsku.

 / Fot. Adam PodgórskiGuru (Ludkowie, jak to bydzie po naszymu ‘guru’?), Bronisław Wątroba zwołoł swoja czelodka, coby podsumować plebiscyt na limeryki w gwarze śląskiej. Startowało ośmioro autorów. Swoje wierszowanki poddali pod bezlitosny osąd internautów. Najwięcej głosów padło za limerykami Krzysztofa Kokota.

Laureatami zostali też: Bernard Śmigała i Barbara Politaj. Mieli los biedny, ponieważ konkurs odbywał się w myśl dewizy: „Kery wygrywo, tyn stawio piwo!” A uczestnicy biesiady mieli gardła jak motopompy. Zwłaszcza, że do zakąszania hojni gospodarze zafundowali całe krzynówki roztomaitych kejzów.

Bronek Wątroba, który tryska pomysłami, tak jak fraszkami (średnio sto na minutę), zastanawia się nad zmianą pseudonimu. Z „Notgelda”, którzy zyskał za ciężką harówkę na polu numizmatyki, jako wybitny kolekcjoner banknotów zastępczych, na świeżą ksywkę „Limeryk”. On też wymyślił nowy gatunek literacki, śląską szpaskę, czyli wiersz żartobliwy o formule wersów: a b, a b, c c.
Teraz zapowiada konkurs o piwie! Startowalibyśmy, ale boimy się wygrać. Penzyje nie nasze!

Podczas spotkania Ludwik Poloczek, z halemskiego koła Związku Górnośląskiego, udekorował
brązową odznaką „Pszociel Ślónski Godki” Stanika Skibę z Bytomia, za krzewienie języka śląskiego. Bronisław Wątroba ma wiele innych twórczych inicjatyw. Zabiera się za organizowanie wielkiego przedsięwzięcia „Rudzkiego rómla”. Podejrzewamy, że po głowie nieustannie chodzi mu myśl przetłumaczenia na śląski Pana Tadeusza. Tytuł już je gotowy: „Karlus Tadeo”.

Na drugi ogień pójdzie „Ulisses” Joyce’a. Pyrsk, Ludkowie!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.