Facebook Google+ Twitter

Ślonsko godka łodznaczona

Współautorzy: Barbara Podgórska

„Pszociel Ślonki Godki”, taką nazwę nosi nowe odznaczenie, ustanowione przez Zarząd Koła Związku Górnośląskiego w Rudzie Śląskiej Halembie.

Odznaka / Fot. Adam K. Podgórski- Chcielibyśmy wręczyć odznaki pierwszym laureatom już 21 lutego, w Miedzynarodowym Dniu Mowy Ojczystej – zdradza zamiar Bronisław Wątroba, główny
pomysłodawca przedsięwzięcia. – Regulamin przewiduje trzy stopnie wyróżnienia: odznakę brązową, srebrną i złotą.

Ustanowiona kapituła przyznawać je będzie tym, którzy żyją na co dzień z pasją ocalenia śląskiej mowy, rzeczy abo godki, jak się u nos gado. Będą nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu i propagowaniu języka śląskiego, literaci i poeci, nauczyciele, uczestnicy i organizatorzy konkursów.

Bronek Wątroba / Fot. adam K. PodgórskiBronisław Wątroba, ratownik górniczy, jest znaną w środowisku postacią. Autor pomysłu „Ruda Śląska – stolica polskiej fraszki”, organizator barbórkowych konkursów poetyckich, plebiscytów internetowych o laur „Śląskiego Notgelda” i „Pszociela Ślonski Godki”, jest też animatorem cyklicznych spotkań miłośników mowy śląskiej.

Z odznaki cieszy się podwójnie: jako jej współtwórca i jako zapalony falerysta. Jak wielką sprawą jest dbałość o śląskie tradycje językowe, niech świadczy następujący fakt. W ubiegłorocznym konkursie pod nazwą „Najpiękniejsze śląskie słowo” , zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą” zwyciężyło słowo ‘pszoć”. Redakcja, wbrew pisowni zastosowanej przez autora propozycji, zmieniła je na "przoć"! Bo tak jej wydało się być poprawnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tak to jest z poprawiaczami. Nie wiedzą, nie znają, a poprawiają. Staram się coś zatrzymać przez swoje działania, ale idzie mi to ciężko... www.folklor.biz
Trzymaj linię Adamie, bo jeszcze trochę i nie będzie komu tego robić. Będzie jedna kultura. A może nawet nie europejska? Póki co nie jest tak źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.