Facebook Google+ Twitter

Słów kilka o funduszach, czyli gdzie szukać pieniędzy

Nie dysponujesz dużymi kwotami, w najbliższym czasie nie przewidujesz wygranej w totka, nie liczysz na spadek, ale masz głowę pełną pomysłów?

Nie boisz się swoich idei i głęboko w nie wierzysz, a przy tym jesteś przekonany o ich efektowności? Jeśli jesteś młodym, pomysłowym człowiekiem, chcesz zostać przedsiębiorcą, bądź potencjalnym kandydatem na niego, weź los w swoje ręce i postaraj się o wsparcie finansowe. Na takie cele przeznaczone są m.in fundusze europejskie. Sprzyja temu szereg projektów i okazji organizowanych przez miasto, wspieranych przez różne instytucje lub tak jak tym przypadku pozyskiwanych przez uczelnie wyższe np. Uniwersytet Jagielloński.

Tablica przed wejściem do siedziby CITTRU / Fot. Edyta SowaCITTRU to Centrum Innowacji, Transferu Technologii Uniwersytetu. Powstało w 2003 r. na mocy rozporządzenia rektora UJ prof. Franciszka Ziejki. To połączenie i wykorzystanie wiedzy, innowacyjności z szeroko pojętym biznesem. Ich programy cieszą się sporym zainteresowaniem. Trzeba tylko wypełnić poprawnie formularz oraz przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną, by przekonać do własnej inicjatywy. W cyklu szkoleń mogą brać udział odważni, którzy:
1. są studentami bądź absolwentami szkoły wyższej z województwa małopolskiego,
2. nie są zarejestrowani jako osoby bezrobotne,
3. nie prowadziły działalności gospodarczej po 1 stycznia 2004 r.

Ruszyła kolejna edycja „Zostań skutecznym Przedsiębiorcą”. Wpłynęło 90 zgłoszeń z tego zakwalifikowano 22 osoby. 5 lub 6 firm będzie ubiegać się o 20 tys. zł dotacji lub półroczne wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł.

Opowie o niej Wojciech Gede, koordynujący projekt:Wojciech Gede - specjalista ds. rozwoju przedsiębiorczości CITTRU / Fot. Edyta Sowa

Kto może wziąć udział w projekcie ”Zostań skutecznym przedsiębiorcom”?Czy większe szanse mają np. studenci lub absolwenci UJ niż innych szkół wyższych?
- Nie, nie ma znaczenia czy zgłaszająca się osoba jest studentem, absolwentem, a tym bardziej której z uczelni. Równe szanse mają wszyscy, liczy się przed wszystkim pomysł i sposób jego prezentacji.

Ile osób wzięło udział we wszystkich edycjach?
W ramach projektu ”Zostań Skutecznym Przedsiębiorcą” były to 104 osoby przeszkolone, z tego 10 doktorantów, 45 studentów i 49 absolwentów. Dofinansowanie (średnia jego wartość to 17 tys. zł) jak do tej pory otrzymało 21 firm, a 5 czy 6 kolejnych dostanie je wkrótce.

Jak oceniasz poziom tegorocznych projektów?
- Z edycji na edycje są one coraz ciekawsze, zróżnicowane. Zgłaszające się osoby są świetnie przygotowane, mają dopracowane i przemyślane projekty i coraz lepiej się z nimi rozmawia. Wiedzą czego chcą i skutecznie zmierzają do celu.

Pieniądze zostaną rozdzielone pomiędzy 5 - 6 osób. Kto decyduje komu zostaną one przyznane?
- Decyzje wydaje komisja powołana przez CITTRU, natomiast kwestii ostatecznego wyboru wypowiada się również Urząd Marszałkowski.

Czy zdarzyło się by któryś z projektów nie sprawdził się?
- Wszystkie z tych firm, jak do tej pory, istnieją i w większości dobrze sobie radzą. Przedsiębiorcy są z nami w kontakcie, mogą liczyć na nasze wsparcie, organizujemy dla nich spotkania, pomagamy w promocji.

Jakie firmy powstały w poprzednich edycjach, jakie były to branże?
- Powstała firmy zajmujące się zarówno wdrażaniem telewizji internetowej, jak i Centrum Bonsai. Kilka firm oferuje usługi bądź produkty dla dzieci, były projekty systemów baz danych dla lekarzy, firmy zajmujące się wykonywaniem hologramów, czy przygotowujące systemy inteligentnego domu.

Kiedy rusza kolejna edycja „Zostań Skutecznym Przedsiębiorca”?
- W tym roku była to druga i ostatnia edycja w ramach tego projektu, w czerwcu rozpoczynają się Warsztaty Innowacyjności dla doktorantów UJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.