Facebook Google+ Twitter

Słów kilka o łataniu dziury budżetowej i dyscyplinowaniu finansów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-06 18:43

Rok z okładem, jaki został rządowi Donalda Tuska do końca kadencji, nie sprzyja radykalnym posunięciom i odważnym reformom.

Najlepszym momentem na wprowadzanie radykalnych reform i odważnych posunięć rządzących są pierwsze miesiące po objęciu władzy. Dobry wynik wyborczy i fala popularności może złagodzić nastroje po wprowadzeniu w życie niepopularnych decyzji.
Czas, jaki pozostał do zakończenia kadencji rządu Donalda Tuska nie sprzyja radykalnym reformom.

A jednak Donald Tusk odważył się zapowiedzieć pakiet najważniejszych ustaw reformujących finanse publiczne państwa. Rząd premiera Tuska stoi przed ogromnymi wyzwaniami, ale też wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta Rzeczypospolitej otwiera nowe możliwości, stwarza przede wszystkim komfort psychiczny i warunki do spokojnej pracy. Jak wykorzysta te atuty Platforma Obywatelska? Na oficjalnej stronie internetowej Rady Ministrów można zapoznać się z planem pracy rządu i projektami ustaw, które zostały już przygotowane. Lektura to przebogata.

Skupię się jednak na najbardziej istotnych dla finansów publicznych sprawach. W swoich planach ratowania trudnej sytuacji, w jakiej od kilkunastu lat są finanse państwa, rząd powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim:

- reformę administracyjną kraju polegającą na likwidacji powiatów - pozwoli ona na zaoszczędzenie ogromnych kwot i jednocześnie przybliży obywatela do organów samorządowych i urzędów miast i gmin w rozwiązywaniu istotnych dla niego i społeczności lokalnych spraw; większość pracowników administracyjnych zlikwidowanych starostw znajdzie pracę w funkcjonalnych działach urzędów miast i gmin.

- gruntowną reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS); w dzisiejszych realiach funkcjonowania KRUS rodzi się wiele patologii, na które władze przymykają oko, lub nie chcą zanadto drażnić kapryśnego koalicjanta (PSL). Tajemnicą poliszynela jest fakt opłacania stosunkowo niskiej składki w KRUS przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą - sposoby na uniknięcie płacenia znacznie wyższych składek ZUS znane są powszechnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.08.2010 11:17

I bardzo dobrze, takie są zasady w Unii, ze najpierw trzeba włożyć środki w inwestycje, by później móc korzystać z dotacji bezzwrotnej. Rząd nie zasypia gruszek w popiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie działania są potrzebne, ale bardzo niepopularne. Nikt nie lubi, kiedy się mu sięga do kieszeni. Obawiam się, że potrzebna nam terapia szokowa, na wzór tej Balcerowicza. Wpierw należy jednak uświadomić społeczeństwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.