Facebook Google+ Twitter

Słów trochę więcej niż kilka o polskim prawie antynarkotykowym

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-16 08:22

Dla tych, co chcą wiedzieć nieco więcej, przejrzeć przez mgłę populizmu, pośpiechu i ignorancji jakiej doświadczamy odnośnie tego tematu w mediach.

Ponad 40 lat temu, w oddalonej od nas o 8 tys. kilometrów kolebce zachodniego świata, jej kontrowersyjny przywódca borykał się z różnego rodzaju, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi politycznymi problemami. Prasa go nie lubiła, kłopoty energetyczne dręczyły, zwyżkowało bezrobocie, inflacja, no i jeszcze ten przeklęty Wietnam... Przewidujący Nixon miał świadomość, że aby zapewnić sobie reelekcję, potrzebuje między innymi stanąć na czele jakiegoś autorskiego przedsięwzięcia, dużej sprawy, która znajdzie szerokie społeczne poparcie. Najlepiej takie kryteria spełnia oczywiście wojna. Za takim rozwiązaniem przemawiał dodatkowo swoisty nakaz amerykańskiej tradycji, iż nie powinno się zmieniać dowódcy (w tym wypadku prezydenta) w trakcie bitwy.

Tak zapoczątkowano w USA "War on drugs", prohibicje narkotykową.

Jej efekty?

Takie jak większości wojen, których nie sposób jest wygrać. Ogromne nakłady (ok. 70 mld dol. rocznie), coraz większa liczba zabitych (ofiar wojen narkotykowych gangów i samych narkotyków) wzrost zorganizowanej przestępczości, wykształcenie się kosztownego sektora administracji publicznej, który ze względu na własne interesy jest bezpośrednio zainteresowany w kontynuowaniu tej patowej wojny, a czarny rynek narkotykowy jak rósł, tak wciąż rośnie

10 godzin lotu na południowy wschód, w sercu Europy, u brzegu Bałtyku, nad rzeką Wisłą leży nasza Polska. Tutaj też swojego czasu skierowano działa naprzeciw narkotykowego wroga, i chociaż uroczystość nie była tak huczna, wydane środki tak ogromne, bezwzględność tak posunięta... To wiele negatywnych skutków tej amerykańskiej fobii doskwiera również nam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.