Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13547 miejsce

Słowa powstańców warszawskich usłyszał Lubaczów

Powstanie Warszawskie było tematem przewodnim XIV Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie. To wzruszające, że na Kresach tak pięknie uczczono i pokazano wyzwoleńczy zryw warszawiaków.

Plakat / Fot. Mateusz JaroszW dniu 4 lipca 2014 r. w Lubaczowie rozpoczął się XIV Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. Kardynała Władysława Rubina. Myślą przewodnią wszystkich dotychczasowych festiwali w Lubaczowie były wydarzenia historyczne.
Od wielu lat festiwal w Lubaczowie jest dla mieszkańców miasta i okolic ważną imprezą, na którą czeka się tutaj przez cały rok.
Chętnie bierze w nim udział grupa uzdolnionych dzieci i młodzież, co doskonale kształtuje ich postawę wobec Ojczyzny,a także pozwala czytać najważniejsze karty z historii Polski.
Festiwal w Lubaczowie daje możliwość pogłębienia wiedzy historycznej i umacnia przywiązanie do tradycji. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim łączy ludzi.

Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści zarówno miejscowi jak i z całej Polski, którzy przez kilka dni prezentują swój twórczy dorobek.

W tym roku festiwal w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie uczcił zbliżającą się 70 Rocznicę Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody rozpoczął spektakl „Powstanie Warszawskie” w wykonaniu Teatru Łazienki z Warszawy.
Scena, podczas której odczytywane są listy skrwawione krwią harcerza, który stracił życie w powstaniu. / Fot. Barbara FigurniakTeatr Łazienki z Warszawy w spektaklu Teatr Łazienki z Warszawy w spektaklu

Przejmujące, prawdziwe historie z powstania odegrała grupa warszawskich aktorów. Wśród pięknej scenografii publiczność przeniosła się na ulice Warszawy, do domów i piwnic, gdzie pod niebem huczącym od samolotów, rozgrywały się autentyczne historie z powstania.
Widać było wysoki poziom gry artystycznej, ale przede wszystkim gry, w którą aktorzy włożyli swoje serca.
Scena końcowa spektaklu  / Fot. Barbara Figurniak Wzruszona publiczność opuszczała salę widowiskową Domu Kultury, by kolejnego dnia powrócić i wysłuchać równie pięknej poezji oraz pieśni i piosenek patriotycznych.

5 lipca na scenie Miejskiego Domu Kultury zaprezentowało swą twórczość wielu poetów z Polski i zagranicy. Następnie wystąpili Jagoda Barciszewska i Zespół Kameralny Marka Majchra
Zespół kameralny Marka Majchra. / Fot. Barbara FigurniakZespół kameralny Marka Majchra / Fot. Barbara FigurniakGrupa Teatralna Warszawiaki. / Fot. Mateusz Jarosz
Zespół Marka Majchra wykonał utwory do wyświetlanych obrazów z Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały m.in. wzruszające słowa piosenki "Warszawo ma".

Marek Majcher absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Gra na wielu instrumentach m.in.na akordeonie. / Fot. Mateusz JaroszMarek Majcher jest mieszkańcem Lubaczowa. To niezwykle utalentowany i doceniany w swoim środowisku muzyk, ale i działacz społeczny. Wspaniale przygotował swój zespół do występów. Grupa Teatralna Warszawiaki zaśpiewała "Piosenki Starej Warszawy i Powstania Warszawskiego”. Kapela warszawska przypomniała dawne piosenki z czasów okupacji oraz z powstania. Wszyscy lubimy te podtrzymujące na duchu piosenki:
"...Siekiera, motyka, gaz i prąd, kiedyż oni pójdą stąd. Siekiera, motyka, prąd i gaz, a żeby w was piorun trzasł."

Portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zawsze towarzyszy Barbarze Fugurniak podczas koncertów. / Fot. Mateusz JaroszW tym festiwalu nie mogło zabraknąć pięknej poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - genialnego poety, który w czasie wojny położył na szalę miłość do matki, miłość do żony, radość z tworzenia oraz swoje życie. Po drugiej stronie znalazła się jedna miłość - miłość do ojczyzny i ta przeważyła. Poeta chwycił za broń i poszedł odważnie walczyć. Zginął podczas obrony Pałacu Blanca na Placu Teatralnym.
Barbara Figurniak z Krakowa wykonała 6 pieśni do słów tego genialnego poety i odważnego żołnierza. Muzykę napisał Mateusz Jarosz. Na zakończenie recitalu zaśpiewała także jeden wiersz powstańca - Sławomira Pocztarskiego, który wspomina swój udział w Powstaniu Warszawskim w pięknej poetyckiej formie.Barbara Figurniak wykonuje pieśni do wierszy K.K.Baczyńskiego. / Fot. Mateusz Jarosz
Po występie Barbary Figurniak publiczność miała okazję wysłuchać przesłania prof. Witolda Kieżuna ps."Wypad". Przesłanie to nagrali Mateusz Jarosz i Barbara Figurniak w dniu 1 czerwca 2014r. podczas spotkania z profesorem. Padły piękne i mądre słowa z ust tego niezwykłego i jakże skromnego Polaka.

Piotr Szczepanik. / Fot. Mateusz JaroszNa zakończenie sobotniego wieczoru wystąpił Piotr Szczepanik i rozśpiewał publiczność, zwłaszcza tę, która pamiętała jego dawne szlagiery, ale była też piosenka i chwytające za serce słowa ".. wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani.."

XIV Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – „Bogu i Ojczyźnie” zakończył się w niedzielne popołudnie na lubaczowskim rynku. Podczas festiwalu odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetki „Bogu i Ojczyźnie” za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich.
Jest to tradycja kontynuowana od czterech lat. W tym roku statuetki otrzymali ks. prof. dr hab. Czesław Bartnik i Muzeum na Wawelu. Dyrektor muzeum prof. dr hab. Jan Ostrowski w wywiadzie radiowym stwierdził, że muzeum na Wawelu odegrało "znaczącą rolę w kształtowaniu świadomości narodowościowej".
Niedzielne popołudnie na Rynku umiliły mieszkańcom Lubaczowa zespoły „Lechici”, „Akwarium” i Jagoda Barciszewska.

Patronat nad festiwalem sprawowali marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i ks. bp. Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Organizator festiwali Prezes Stowarzyszenia Rota Wojciech Mamczur dokonuje ostatnich ustaleń z artystami. / Fot. Mateusz JaroszImprezę corocznie organizuje powstałe w 2003 r. Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne – „Rota”, z Prezesem Wojciechem Mamczurem na czele. Wielki podziękowanie i szczere gratulacje dla Pana Wojciecha Mamczura za olbrzymi wkład pracy w organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia. Podziękowania i gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych we współtworzenie tego pięknego Festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panie Sławku. Ja w Lubaczowie też dostałam lekcję - patriotyzmu. Pozdrawiam również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny materiał Pani Basiu, z przjemnością przeczytałem dostając lekcję historii, dziękuję...:) Ślę pozdrowienia...<3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba dodać, że Lubaczów to bardzo urokliwe i spokojne miasteczko, szanujące tradycję i polską kulturę. Przy wjeździe do Lubaczowa wita nas pomnik zesłańców na Sybir i ofiar band ukraińskich, a Muzeum Kresów robi wrażenie swoim rozmachem i zgromadzonymi eksponatami. W pobliżu miasta znajduje się pięknie zachowana cerkiew w miejscowości Radruż (jako część Muzeum). Podczas Festiwalu poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, dla których Polska jest najważniejszą wartością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję.To był dla mnie zaszczyt wystąpić w miasteczku, które czci pamięć o bohaterach, dba o zachowanie historii i tradycji. Przy okazji występu zwiedziłam Muzeum Kresów - perła kresów. Czekam na wolną chwilę, aby je zaprezentować tutaj, w Wiadomosciach24. Porozmawiałam z mieszkańcami, mogłam podziwiać zadbane i czyste miasteczko, piękne pomniki i śliczny Rynek z fontanną. Długo można wymieniać..Plakaty o imprezach dały mi wiele do myślenia. Kiedyś napisałam reportaż o Nowym Targu. Podobnie jest tutaj - triumfuje kultura ,szacunek do bohaterów narodowych, pielęgnowanie historii itp. To wszystko zawdzięcza się władzom miasta , instytucjom kultury, kościołowi i ludziom podobnym do pana Wojciecha Mamczura. Wystąpiło tam wielu wspaniałych artystów i wszystkim tym ludziom jeszcze raz WIELKIE BRAWA !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basieńko to, co Lubaczów zorganizował i Wasze uczestnictwo w tym wydarzeniu to wielka sprawa dla Lubaczowa a przedewszystki wspaniała lekcja patriotyzmu dla młodych mieszkańców. Wielkie ukłony dla pani burmistrz…..
Byle więcej takich lekcji patriotyzmu w Polsce w ślad za Lubaczowem
Nasza Basia nie na darmo dostała tytuł Dziennikarza Obywatelskiego w kategorii reportaż
To nasza Basia tak wspaniale przekazuje te cenne informacje za pomocą swojego pióra
Tym razem nawet daleki Split dowiedział się o tak wspaniałych uroczystościach w Lubaczowie

Komentarz został ukrytyrozwiń

To najwspanialsze lekcje historii, patriotyzmu i szacunku dla bohaterów. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cenna inicjatywa rzeczywiście i widać nie jednorazowa, co tym bardziej nadaje jej wagi. Tacy ludzie reprezentują patriotyzm, który tworzy, buduje, scala, chroni to, co ważne, od zapomnienia. W przeciwieństwie do pieniaczy, malkontentów, tych, co uciekają z kraju, by potem pluć na niego z daleka. Brawo.
Ciekawa jestem bardzo przesłania prof. Kieżuna. Może dałoby się je spisać i udostępnić szerzej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna, naprawdę wyjątkowa uroczystości. Dziękuję za relację z fotoreportażem, który daje możliwość odczucia wzniosłości chwil świątecznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Darku. To prawda, cenna i bardzo potrzebna w tych czasach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenna inicjatywa, dziękuję autorce za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.