Facebook Google+ Twitter

Słowacja. Od północy płatności tylko w euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-17 07:31

Od północy na Słowacji płaci się tylko w euro. Po przejściowym okresie przyjmowania koron i euro, starą walutę będzie można wymieniać już tylko w bankach.

Igor Barath, pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro, ocenił 15 dni przechodzenia na nową walutę jako "bezproblemowe" - zarówno banki jak i handlowcy i klienci byli dobrze przygotowani.
Pod koniec grudnia na Słowacji było w obiegu 77 miliardów słowackich koron. Jana Kovaczova, rzeczniczka Narodowego Banku Słowacji (NBS), powiedziała, że Bank wycofał już z obiegu ponad połowę tej sumy czyli 41 miliardów koron.

Sieć handlowa przekazała bankowi centralnemu 60 procent wszystkich koron. Słowacy wymieniali walutę również w bankach. Najwięcej operacji przebiegło od 1 do 7 stycznia. Na przykład Tatra Banka wycofała 6 miliardów koron o wadze 94 ton.

O ile w pierwszych dniach roku przeważały płatności w koronach, to pod koniec okresu przejściowego takie rozliczenia były już wyjątkiem. 1 stycznia koronami płaciło 93 procent ludzi. 16 stycznia już 96 procent obywateli płaciło w euro. Nową walutę pozyskiwali z bankomatów i transakcji handlowych, ponieważ sprzedawcy wydawali tylko euro.

Nadal nie jest jasne, czy przedsiębiorcy zwiększyli ceny po przejściu na euro. Słowacki Związek Konsumentów, który monitoruje kwestię cen, umieścił na swojej "czarnej liście" kilkadziesiąt przesiębiorstw : przede wszystkim sklepów, restauracji i hoteli. Każdy z obwinionych argumentował, że podwyżki były wywołane innymi przyczynami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.