Facebook Google+ Twitter

Słowacja: Rodziny górników z kopalni Handlowa dostaną odszkodowania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 14:06

Słowacki rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu z udziałem prezydenta Ivana Gaszparovicza postanowił wypłacić odszkodowanie rodzinom górników, którzy zginęli wczoraj w kopalni węgla brunatnego Handlowa. Każda z rodzin otrzyma po 800 euro.

Premier Robert Fico powołał również specjalną komisję do zbadania przyczyn tragedii. Jutro w całym kraju w godzinach do 8 do 20 będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Tymczasem w kopalni Handlowa ratownicy usiłują dotrzeć do ciał 12 górników. Udało się wydobyć dopiero 8 ciał. Akcja prowadzona na głębokości 350 metrów jest niezwykle trudna. Ratownicy pracują w maskach tlenowych. Szyb nadal płonie, a widoczność jest niemal zerowa.

Kopalnia nie została zamknięta. Aby zapobiec kolejnej tragedii, dyrektor Peter Ciczmanec polecił uruchomić pod ziemią przenośnie laboratorium, które cały czas bada stężenie metanu.

W związku z tragedią, władze miasta Handlowa odwołały uroczystości związane z setną rocznicą rozpoczęcia wydobycia węgla w regionie, zaplanowane na pierwszy tydzień września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.