Facebook Google+ Twitter

Słowacja rok po wprowadzeniu euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-03 18:53

Rok po wprowadzeniu euro na Słowacji nową walutę akceptuje 78 procent Słowaków. Z grudniowych sondaży wynika jednak, że 57 procent Słowaków czuje się oszukanych i uważa, że ceny towarów i usług poszły w górę.

Słowacja wprowadziła euro w bolesnym okresie kryzysu gospodarczego. Zdaniem wielu analityków, decyzja ta była przedwczesna. Sektor bankowy stracił 11 procent zysków. Stracili słowaccy hotelarze. Silne euro osłabiło konkurencyjność gospodarki opartej na dwóch branżach: elektrotechnicznej i samochodowej. Słowacja straciła również swój atut w postaci taniej siły roboczej. Po wprowadzeniu euro przeciętne zarobki wzrosły do siedmiu i czterech dziesiątych euro za godzinę.

Słowacki rząd uważa jednak, że przeważają korzyści z wprowadzenia euro. Zmniejszyła się możliwość spekulacji walutowej, ustabilizował się kurs pieniądza, a państwu łatwiej się zadłużać.

Co więcej, według Słowackiego Urzędu Statystycznego ceny wcale nie poszły w gorę. W sposób nieuzasadniony wprowadziło je tylko 16 słowackich firm. Sami Słowacy przyznają, że silne euro zwiększyło opłacalność turystyki zakupowej w sąsiednich krajach: Polsce, Czechach i na Węgrzech. Staniały również zagraniczne urlopy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.