Facebook Google+ Twitter

Słowacja wprowadza elektroniczne opłaty za autostrady

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-29 19:22

Słowacja od Nowego Roku wprowadza system opłat elektronicznych dla ciężarówek i autobusów korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Urządzenie GPS będą musieli zakupić także polscy kierowcy.

Urządzenia GPS będzie można wypożyczyć w ponad 100 miejscach na terenie Słowacji, równiez na głównych przejściach granicznych z Polską w Barwniku, Chyżnem i Zwardoniu. Urządzenie będzie rejestrować liczbę przejechanych kilometrów. Wyznaczono 1150 płatnych odcinków autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz dróg pierwszej kategorii o łącznej długości 2000 km.

Wysokość opłat będzie uzależniona od kategorii drogi i samochodu. Przeciętną opłatę za kilometr ustalono w przedziale od 0,6 centa do 20,9 centa. Grzywny za brak urządzenia GPS wynoszą 6 tysięcy euro.

Koszt wypożyczenia urządzenia GPS będzie wynosił zaledwie 1 euro ale kaucję ustalono na 50 euro. Jesli urządzenie ma być zamontowane na stałe, to kaucja wyniesie aż 160 euro. Ale tylko w takim przypadku kierowca będzie mógł zapłacić za przejechany odcinek fakturą. Słowackim kierowcom takie rozwiązanie wydało się niesprawiedliwe.

Związek Słowackich Kierowców uważa, ze cały system nie jest dopracowany i domaga się wprowadzenia myta nie od 1 stycznia, pół roku później. Kierowcy żądają, aby drogi pierwszej kategorii nie były płatne. W przypadku odrzucenia żądań kierowcy grożą blokadą stacji benzynowych 1 stycznia.

Z dniem 1 stycznia nie zmienia się system opłat dla kierowców samochodów osobowych o wadze do 3,5 tony. Aby wjechać na teren Słowacji, trzeba zakupić winietki naklejane na przednią szybę samochodów. Koszt winietek tygodniowych to 4,9 euro, miesięcznych - 9,9 euro a rocznych - 36,5 euro. Winietki będą dostępne na przejściach granicznych i w dużych stacjach benzynowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.