Facebook Google+ Twitter

Słowacja wprowadziła stan wyjątkowy w gospodarce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-07 07:49

Stan wyjątkowy w gospodarce został wprowadzony w związku z drastycznym spadkiem dostaw rosyjskiego gazu. O nadzwyczajnym rozporządzeniu zdecydował minister gospodarki Lubomir Jahnatek, na podstawie ustawy o energetyce.

Słowacja sprowadza z Rosji aż 98 procent potrzebnego jej gazu. Wczoraj przed południem dostawy zmniejszyły się o 70 procent. Główny importer gazu, koncern SPP poinformował, że Słowacja musiała zamknąć największą stację przesyłową w Velkich Kapuszanach.

Dzienne zapotrzebowanie Słowacji wynosi 35 milionów metrów sześciennych gazu. To znacznie więcej niż możliwości podziemnych zbiorników, z których Słowacja może czerpać 22 miliony metrów sześciennych gazu.

W wystąpieniu telewizyjnym minister gospodarki starał się uspokoić obywateli twierdząc, że nie przewiduje wyłączenia gazu dla odbiorców indywidualnych. Rząd będzie się też starał utrzymać dostawy gazu do szkół i szpitali. Minister Jahnatek powiedział, że rząd premiera Roberta Fico zaapeluje do Kijowa i Moskwy, by w swoim sporze o gaz nie czyniły z Europy zakładnika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.