Facebook Google+ Twitter

Słowackie mennice biją euro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 22:51

Słowacka mennica w Kremnicy rozpoczęła bicie monet euro, które wejdą do obiegu 1 stycznia przyszłego roku. Miesięcznie mennica będzie wybijała 150 milionów monet.

Na rewersie słowackich euro znalazły się: bratysławski zamek, Krywań i godło Słowacji. Zdecydowali o tym sami Słowacy, którzy głosowali na jeden z dziesięciu projektów.

Rada Narodowego Banku Słowacji postanowiła, że godło Słowacji znajdzie się na monetach o nominale jednego i dwóch euro. Krywań pojawi się na monetach 5-, 2- i 1-centowych, wizerunek bratysławskiego zamku ozdobi zaś monety 50-, 20- i 10- centowe.

Nowe monety znajdą się w tak zwanym "pakiecie początkowym", który będzie można kupić w grudniu. Pakiet powinien ułatwić zrobienie pierwszych zakupów po Nowym Roku. Będzie zawierał 45 monet o wartości 500 koron, czyli niespełna 17 euro. Bank wypuści półtora miliona takich pakietów.
Przez pierwsze 16 dni stycznia Słowacy będą jeszcze mogli płacić w sklepach koronami, ale resztę otrzymają już w euro. Do końca przyszłego roku korony będzie można wymieniać w bankach komercyjnych, a od roku 2010 - jedynie w Banku Centralnym.

Kreminicka mennica została założona w XIV wieku. Należy do najstarszych mennic na świecie. Bije monety nie tylko dla Słowacji. Tylko w tym roku otrzymała zamówienia z Wenezueli, Kostaryki, Nikaragui, Urugwaju i Białorusi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.