Facebook Google+ Twitter

Słowackie Tatry zamknięte

Tatry słowackie zostały zamknięte dla turystów. Co roku od 1 listopada do 15 czerwca wszystkie szlaki powyżej schronisk są zamykane. Także przejście graniczne na Rysach będzie nieczynne do czerwca.

Autor artykułu zimą w Tatrach - przejście graniczne ze Słowacją fot. WszołekW Tatrach słowackich na szlakach powyżej schronisk pojawiły się tablice informujące o zamknięciu szlaku. Bezwzględny zakaz wejścia na słowackie szczyty obowiązuje od 1 listopada do 15 czerwca. Wszystkie inne szlaki prowadzące do czynnych schronisk (schronisko pod Rysami jest w tym okresie zamknięte) po stronie słowackiej są czynne przez cały rok. Ratownicy apelują jednak o rozwagę. Nawet w niższych partiach gór zimą jest bardzo niebezpiecznie. Należy uważać na oblodzonych i zaśnieżonych szlakach i przede wszystkim dostosować się do warunków panujących w górach. Zamknięcie szlaków na Słowacji tłumaczone jest ochroną przyrody oraz troską o bezpieczeństwo turystów. Ta praktyka trwa nieprzerwanie już od 20 lat.
W Polsce nie ma bezwzględnego zakazu wchodzenia zimą na tatrzańskie szczyty. Turysta sam decyduje o trasie zimowej wyprawy oraz stopniu trudności. Dlatego Tatrzański Park Narodowy i ratownicy TOPR przygotowują dokładne prognozy pogody i warunków turystycznych. Informacje o warunkach na szlaku i zagrożeniu lawinowym można uzyskać w schroniskach górskich. Komunikat lawinowy będzie wydawany z chwilą powstania w Tatrach zagrożenia lawinowego co najmniej pierwszego stopnia.
Na dzień dzisiejszy warunki w Tatrach są dobre, na szlakach nie ma większych utrudnień, choć nadal należy zachować ostrożność, gdyż miejscami jest ślisko. Powyżej wysokości 1200 – 1300 m, szlaki przysypane są warstwą świeżego śniegu i występują oblodzenia. Należy też uważać na silny wiatr. TPN informuje, że powoli zbliża się koniec pięknej tatrzańskiej jesieni, która do tej pory raczyła nas ciepłem i pięknymi kolorami. Planując nawet krótką wycieczkę, należy pamiętać o zabraniu czapki i rękawiczek i o odpowiednim ubraniu, zabezpieczającym przed zimnem i opadami. Jaskinia Mroźna jest już nieczynna. Kolej linowa na Kasprowy Wierch nie kursuje. Na szlaku z Wierch Porońca na Rusinową Polanę mogą wystąpić nieznaczne utrudnienia z powodu remontu ścieżki. Ratownicy TOPR nie polecają wycieczek w wyższe partie Tatr ze względu na trudne warunki atmosferyczne i zalegający płytki nie związany z podłożem śnieg oraz występujące oblodzenia. Przed wyruszeniem na jakikolwiek tatrzański szlak warto zapamiętać nr (+48) 601-100-300. Jest to całodobowy numer alarmowy TOPR-u. Jednak nikomu nie życzę, żeby musiał z niego korzystać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.