Facebook Google+ Twitter

Słowacy narzekają na ostry kodeks drogowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-06 08:29

Słowacy z rozgoryczeniem komentują nowy kodeks drogowy, który, po ponad rocznej dyskusji, zatwierdził parlament. Z sondaży przeprowadzonych przez czołowe dzienniki wynika, że nowe przepisy, które wejdą w życie 1. października, są restrykcyjne nie tylko dla kierowców, ale zwłaszcza dla pieszych.

Najwięcej kontrowersji budzi paragraf, w którym zabrania się przechodniom korzystania z telefonów komórkowych i odtwarzaczy muzyki na przejściach dla pieszych. Do tej pory na Słowacji karano za to grzywną jedynie kierowców. Teraz podobny mandat w wysokości kilkudziesięciu euro otrzymają również piesi.

Nowy kodeks drogowy nakazuje także rowerzystom zakładanie kasków ochronnych zarówno w miastach, jak i na lokalnych drogach wiejskich, co - zdaniem wielu Słowaków - graniczy już z absurdem.

Kierowcy również nie będą mieli łatwo. Co prawda od 1 października będą mogli wypić jedno piwo dziennie i poszaleć na wyznaczonych odcinkach autostrad przekraczając szybkość 130 kilometrów na godzinę, ale na terenie zabudowanym nie będą mogli jeździć szybciej niż 50 kilometrów na godzinę. Wprowadza się też nakaz całorocznego jeżdzenia na światłach mijania.

Szczególnie bolesny dla kierowców ciężarówek o ładowności powyżej 7,5 tony staje się zakaz wyprzedzania innych pojazdów. Mandaty za szczególnie ciężkie przewinienia, na przykład za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, wzrosną do 40 tysięcy koron, a więc do prawie półtora tysiąca euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.