Facebook Google+ Twitter

Słowacy sprawdzają, jak robi się zakupy w euro

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-03 08:30

Młodzi Słowacy uważają, że wejście do Eurolandu zapewni Słowacji stabilizację i dzięki temu nie dotknie ich kraju kryzys finansowy.

 / Fot. AP, "Polska"Nie było chyba wczoraj Słowaka, który nie wybrałby się na mniejsze lub większe zakupy. Praktycznie każdy chciał sprawdzić, jak płaci się w euro, nowej walucie, którą nasi południowi sąsiedzi przyjęli wraz z nadejściem 1 stycznia tego roku.

- Robiłem już zakupy i nie ma żadnego problemu z płaceniem euro. Przecież na dobrą sprawę nic się nie zmieniło, tylko pieniądze daje się inne. Trzeba trochę uważać, ale zmiana waluty to nic strasznego - przekonywał Ondriej Borončo prowadzący ośrodek agroturystyczny w słowackiej miejscowości Zázrivá na pograniczu parku narodowego Mała Fatra i Magury Orawskiej. Sam podaje już ceny po nowemu, czyli w europejskiej walucie. Nocleg w jego ośrodku kosztuje 10 euro od osoby.

Słowakom powoli mija gorączka ostatnich miesięcy, kiedy trwały intensywne przygotowania do zmiany waluty oraz euforia towarzysząca wejściu w sylwestrową noc do strefy Eurolandu. Zaczęła się natomiast szara rzeczywistość, czyli posługiwanie się euro.

Gdy rozmawia się ze Słowakami, to nadrabiają miną, że euro nie jest takie straszne, wszystko będzie w porządku, że trzeba się tylko przyzwyczaić. Jana, która sprzedaje obuwie na targu w Żylinie, rzuca żartobliwie, że nawet z przeliczaniem nie będzie żadnych problemów, bo Słowacy są mądrym narodem.

Ale tak naprawdę nasi południowi sąsiedzi obawiają się wzrostu cen towarów i usług, co zazwyczaj ma miejsce przy wprowadzaniu euro, mniejszej ilości pieniędzy w portfelach, a także pomyłek przy płaceniu. Obaw nie kryją zwłaszcza sprzedawcy i ludzie starsi.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.