Facebook Google+ Twitter

Słowacy wybierają prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-21 07:25

O godzinie 7.00 rano rozpoczęły się na Słowacji jednodniowe powszechne wybory prezydenckie.

Kandyduje siedmiu polityków, ale walka o fotel rozegra się między urzędującym prezydentem Ivanem Gaszparoviczem i wiceprzewodniczącą opozycyjnej, liberalnej Unii Chrześciańsko-Demokratycznej, byłą minister spraw socjalnych Ivetą Radicovą. Według najnowszych sondaży Gaszparovicza popiera 50,2 procent elektoratu, natomiast Radicovą 39 procent.

Wybory prezydenckie to przede wszystkim test dla rządzącej, lewicowej ekipy premiera Roberta Fico. Obecnego prezydenta Gaszparovicza popierają dwa główne ugrupowania rządzącej koalicji: lewicowy "SMER" premiera Roberta Fico i "Słowacka Partia Narodowa" Jana Sloty.

Za Radicovą opowiadają się ugrupowania liberalne i prawicowe, które wchodziły w skład rządu byłego premiera Mikulasza Dzurindy. Kandydatka opozycji może również liczyć na głosy niemal półmilionowej węgierskiej mniejszości narodowej.

Prezydent jest na Słowacji wybierany na 5-letnią kadencję i pełni przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Jest szefem Rady Obrony Kraju, mianuje ministrów, może ogłaszać referendum i wetować ustawy parlamentu.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 22.00. Pierwsze nieoficjalne wyniki zostaną podane w nocy z soboty na niedzielę. Oficjalne w niedzielę po południu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.