Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23067 miejsce

Słowacy zagłosowali przeciw homomałżeństwom

Słowacki parlament zmodyfikował konstytucję, aby homoseksualiści nie rościli praw do małżeństwa. Zmiany przeszły dzięki niezwyczajnej koalicji chadeków i socjaldemokratów. Europejskie lobby LGBT jest rozczarowane tym rzadkim sojuszem.

 / Fot. By Musaromana (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsTylko 18 deputowanych chciało pozostawić otwartą furtkę dla redefinicji związku mężczyzny i kobiety. 102 parlamentarzystów głosowało za poprawką, która gwarantuje konstytucyjną ochronę małżeństwu.

Zmiana w konstytucji była możliwa dzięki solidarnemu głosowaniu ponad podziałami socjaldemokratów (SMER) i chadeków (KDH). "W innych krajach socjaldemokracja była siłą, która sprzyjała zmianom, na Słowacji SMER postanowił połączyć siły z konserwatystami z populistycznych pobudek. To kompromitacja i powinni się wstydzić z powodu zdeptania wartości, których obiecali bronić" – oburzał się Michael Cashman, wiceszef działającej w Parlamencie Europejskiej Intergrupy LGBT.

Dyskusja nad zapisem odbyła się za zamkniętymi drzwiami – co wywołało oburzenie organizacji działających na rzecz praw człowieka. Nie odbyło się też żadne publiczne wysłuchanie, a członkowie i członkinie parlamentu otrzymali kopię poprawki na kilka godzin przed dyskusją.

Ulrike Lunacek, autorka m.in. rezolucji dot. przeciwdziałania homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. "Ta poprawka nie "chroni" małżeństwa, jej zadaniem jest ograniczenie praw par jednopłciowych. Będzie miała także konsekwencje dla innych form rodzin – jak samotni rodzice, czy nieformalne pary. Jestem przerażona wynikiem głosowania, jak i niedemokratycznym sposobem przeprowadzenia poprawki. To pokazuje jak SMER i chadecy boją się publicznej dyskusji – i słusznie. Publiczna debata sprowokowałaby głośne protesty przeciwko takiemu wstecznemu ruchowi. Pokażę moją solidarność i wezmę udział w Paradzie w Bratysławie 28 czerwca" – powiedziała.

Czytaj więcej: Komu szkodzą związki partnerskie?

W Polsce projekty zmian wprowadzające rozpoznawanie homoseksualnych partnerstw odrzucono większością 221 głosów.

- Dyskryminują aseksualne partnerstwa, wybijają się ponad poligamiczne, kruszą przywileje małżeństwa i niszczą tkankę społeczną - Sąd Najwyższy (SN) obalił przekonanie, że związki partnerskie nie szkodzą małżeństwu. - Nie zawsze "życzenia i interes" określonych grup obywateli powinny być przekładane na "roszczenia moralne i zaskarżalne prawa" - zgodnym głosem zastrzegali prawnicy z Biura Analiz Sądu Najwyższego i Prokuratorii Generalnej.

SN dopatrzył się relatywizacji małżeństwa przez zniesienie normatywnego modelu małżeństwa i rodziny.

Dlaczego małżeństwo jest najlepsze? Jest trwalsze na tle innych związków i daje największe szanse na zrodzenie potomstwa ( w małżeństwie rodzi się stosunkowo najwięcej dzieci) i odchowanie go w jednej i PEŁNEJ (w obecności biologicznych matki i ojca) strukturze rodzinnej aż do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Upodobnienie związków partnerskich, w tym jednopłciowych związków partnerskich do małżeństwa eliminuje jego definicję, jako trwałe pożycie mężczyzny i kobiety oraz eliminuje pojęcie matki, ojca, żony, męża. Ta nazewnicza zmiana prowadzi w ostateczności do erozji znaczeń symbolicznych i emotywnych. Zmieni się świat relacji ludzkich. W Szwecji, Hiszpanii, niektórych stanach USA mowa jest o rodzicu A i B oraz o partnerze A i B, gdyż użycie słów ojciec, matka itd. byłoby dyskryminujące dla dzieci, które ich nie mają. Równość, konsekwentnie realizowana zatacza możliwie szerokie koło i generuje wiele absurdów.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Łukaszu
to idea fix autorki . Ten temat ją rajcuje .
Nie ma się co denerwować . Słowacja łamie prawa człowieka i tyle .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.06.2014 14:32

Redakcjo, autorka usilnie podbija wagę artykułu i spamuje nic nie wnoszącymi w dyskusję komentarzami, aby zwrócić na niego uwagę. Ja za takie zachowanie otrzymałem bana.

Może warto wrócić do pomysłu likwidacji paska bocznego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

może ogłosić konkurs na na termin dla związku jednopłciowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

kobietą i mężczyzną stworzył ich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdrowy rozsadek przemawia przez ciebie Marku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek ma podobno język giętki, więc niech wymyśli sobie inny termin na określenie homozwiązku. Termin "małżeństwo" jest już zarezerwowany. Przecież tutaj nie chodzi chyba o nazewnictwo (a może się mylę?), tylko raczej o to, co się za tym terminem kryje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.