Facebook Google+ Twitter

Słowenia zgodziła się na South Stream - Nabucco zagrożony

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-14 15:52

Słowenia zgodziła się na poprowadzenie rurociągu South Stream przez swoim terytorium. To część projektu, który umożliwi przesyłanie gazu z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy południowej.

Stosowną umowę w tej sprawie podpisali dziś niedaleko Moskwy ministrowie Słowenii i Rosji do spraw energetyki - Matej Lahovnik i Siergiej Szmatko. W spotkaniu wzięli też udział premierzy obu państw - Borut Pahor i Władimir Putin.

Zgodnie z porozumieniem słoweński odcinek South Stream wybuduje spółka należąca do Gazpromu i słoweńskiej firmy gazowej Geoplin Plinovodi.

Budowa całego South Stream powinna zakończyć się do 2015 roku. Inwestycja pochłonie 20 miliardów euro. Rurociągiem popłynie 10 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Instalacje zostaną położone na dnie Morza Czarnego. Dalej przez Bułgarię, Serbię i Węgry gaz trafi do odbiorców w Europie Zachodniej.

South Stream jest jednym z dwóch głównych rurociągów, które chcą wybudować Rosjanie. Drugim jest Gazociąg Północny , który ma zostać poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego. Moskwa chce dzięki tym projektom umocnić swoją pozycję głównego dostawcy gazu na Starym Kontynencie.

Konkurencję dla Rosji stanowi projekt Nabucco, wspierany przez Unię Europejską. Na razie jest on w fazie projektu, ponieważ brakuje środków na jego budowę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.