Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21496 miejsce

Słowne manipulacje, czyli jak starają się nam w głowach namieszać

W świecie, w którym zalewani jesteśmy informacjami, manipulacja to codzienność. Niektórzy manipulują świadomie - inni wierzą w to, co mówią. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym skrótom myślowym mającym zbić nas z tropu. Nie dajmy się!

Metody opisane przeze mnie stosowane są na ogół, gdy debatę/dysputę obserwuje szersza publiczność. Zdarzają się oczywiście wyjątki, a ''szersza publiczność'' może oznaczać kilka, jak i kilka tysięcy, osób.

Niezależnie od metody, cel jest jeden: wyprowadzić przeciwnika z równowagi, a siebie przedstawić w roli ''tego zrównoważonego''.

Większość ludzi jest dość przewidywalna, przez co podatna na poniższe metody.

1. Jesteś lemingiem/pisowcem/wstaw co chcesz!

Oskarżenie interlokutora o bycie lemingiem to już powszechna praktyka. Bycie lemingiem nie jest cool. Jednak nikt tak do końca nie wie... co pojęcie ''leming'' dokładnie oznacza. Wyborca PO? Zgodzicie się Państwo, że brak definicji jest tu celowy.

Oczywiście, łatka dostosowywana jest to do sytuacji.

2. Eksperci twierdzą, że...

Zawsze lepiej dodać, że tak twierdzą ''eksperci''. To, że nie padają nazwiska, nie ma znaczenia. Reguła autorytetu działa.

3. Wierzysz w zamach pewnie też, hehe.

Osobniki uważające się za niezwykle postępowe mogą użyć słynnego ''argumentu smoleńskiego'' w celu pokazania, jacy to jesteśmy zacofani. Nie musi paść jedno słowo o Smoleńsku. Liczy się skojarzenie.

4. Taki pan inteligentny, a takie głupoty gada...

Taktyka używana przez śp. Andrzeja Leppera. Całkiem dobra, gorzej, jeśli to na nas jest testowana.

5. Ojej! Użyłeś niecenzuralnego słowa!

Wszyscy znamy słynne ''kropkowanie'' słów. W rozmowie natomiast, zarzucenie komuś rynsztokowego języka powoduje, iż meritum zepchnięte zostaje na bok, a tematem przewodnim staje się... puryzm językowy. Cel osiągnięty? Osiągnięty.

6. Wjazd na męskość

Powszechna taktyka. Zarzucenie rozmówcy, że nie zachowuje się/nie myśli/ad infinitum - jak mężczyzna. Mężczyźni - zaprogramowani przez społeczeństwo do podkreślania męskości - w większości przypadków skoncentrują się na swojej męskości, a nie na dyskusji. Cel osiągnięty.

7. Nie masz prawa wypowiedzi, gdyż nie jesteś ekspertem

Oczywiście o tym, kto jest ''ekspertem'' decyduje rozmówca.

8. Osoby trzecie

Toczy się dyskusja. A tu nagle pojawia się osoba trzecia, ot tak przypadkiem. Stwierdza, że przysłuchała się rozmowie i przyznaje rację naszemu rozmówcy. Inni przytakują, no bo przecież to ktoś ''spoza układu''.

9. Nie jesteś patriotą

Standard. Nie wymaga komentarza.

10. Co Ty Wiesz o Życiu...

Zdanie-wytrych.

11. Bo Tak Jest. I Koniec.

Często używane w stosunku do dzieci.

12. A Co Ty Osiągnąłęś, Żeby Się Wypowiadać?

Chwyt stosowany przez typy korporacyjne. Jak nie zarabiasz kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie, to nie masz prawa głosu.

13. Nie Wiesz! Nie Wiesz!

Rozmówca uporczywie trzyma się jednego wątku i drąży go. Z dwóch powodów: albo sam na niczym innym się nie zna, albo wyczuł, że dany wątek jest naszą piętą achillesową, więc po co poruszać inne wątki?


Metod manipulacji jest oczywiście znacznie więcej. Ważne, aby wyczuć, czy nasz rozmówca używa ich świadomie, czy też naprawę wierzy w to, co mówi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.