Facebook Google+ Twitter

Słownik Pojęć Bankowych - Faktoring

W Słowniku Pojęć Bankowych wyjaśniamy skomplikowane nazewnictwo związane z bankowością. Zaczynamy od faktoringu. To idealne rozwiązanie dla firm, które wystawiają faktury z odroczonymi płatnościami.

 / Fot. Tomasz SłodkiJak to działa i na czym to polega, wyjaśnia Paweł Bryła, członek Zarządu Polfactor SA:

Faktoring ma bardzo wiele twarzy i bardzo wiele możliwości. W najprostszym ujęciu, jest to zamiana należności na gotówkę. Przedsiębiorca sprzedający towar lub usługę w odroczonym terminie płatności, ma w swoim bilansie należności z tego tytułu. Te należności może u faktora zamienić na gotówkę, czyli skrócić sobie termin płatności i dostać pieniądze już dziś. A na zapłatę przez kontrahentów czeka faktor – przez kolejne 30, 60, 90…. czy ile było na fakturze dni.
Usługa faktoringu jest usługą dla wszystkich przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy sprzedają w odroczonych terminach płatności – towary, usługi czy produkty.

Zadając pytanie o koszty faktoringu, można też zapytać, ile kosztuje zachowanie płynności finansowej, utrzymanie przedsiębiorstwa i umożliwienie jego rozwoju i działania na co dzień. Faktoring nie jest specjalnie droższy od kredytu, są to koszty porównywalne. Jest trochę droższy, bo jest to usługa nieco inna, oprócz finansowania ma też dodatkowe elementy, ale jest też to usługa, która jest łatwiejsza do uzyskania niż kredyt, ponieważ nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, hipotek, zastawów, przewłaszczenia majątku. To jest po prostu finansowanie należności. Do uruchomienia faktoringu wystarczy podpisanie umowy z faktorem i zawiadomienie odbiorców o dokonanej cesji. Od tego momentu możemy wystawiać faktury i otrzymywać za nie środki, a odbiorcy będą płacili w odpowiednim terminie do faktora.Autor: Tomasz Słodki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.