Facebook Google+ Twitter

Słowo Boże dotarło do Afryki

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-02-10 21:17

Jeden z nowych projektów "500 opasek na rękę na 500 lat Reformacji" ks. Jana Byrta z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku dotarł dzisiaj do Kenii.

 / Fot. ks. Jan Byrt Ksiądz Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu od dawna realizuje różne oryginalne projekty, zbliżające ludzi, jak i zbliżające ludzi do Boga. Kilka lat temu wielkim powodzeniem cieszyła się akcja mająca na celu poznawanie Pisma Św. Pastor rozdawał wówczas kolorowe opaski na rękę z wydrukowanymi cytatami z Biblii.

Dzisiaj, w Środę Popielcową, projekt "500 opasek na rękę na 500 lat Reformacji" (1517-2017) dotarł na Czarny Ląd. Na specjalnym biblijnym spotkaniu w Parafii Ewangelickiej w Odoyos w Kisumu (Kenia) zostały rozdane wśród przybyłych osób opaski na rękę. Jest na nich ryba - znak pierwszych chrześcijan symbolizujący Jezusa Chrystusa. Będą one noszone nie tylko do 2017 r., ale o wiele dłużej. Opaski nawiązują do dwóch historii z Pisma Świętego: do potopu i Noego oraz do połowu ryb przez Piotra.

Pierwsza pochodzi ze Starego Testamentu.
"Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, 6 żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się3. 7 Wreszcie Pan rzekł: «Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem».
8 [Tylko] Noego Pan darzył życzliwością. (...) 8 Potem Bóg tak rzekł do Noego i do jego synów: 9 «Ja, Ja zawieram przymierze4 z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; 10 z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. 11 Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię». 12 Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: 13 Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. 14 A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, 15 wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego jestestwa. 16 Gdy zatem będzie ten łuk na obłokach, patrząc na niego, wspomnę na przymierze wieczne między mną a wszelką istotą żyjącą w każdym ciele, które jest na ziemi». 17 Rzekł Bóg do Noego: «To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszystkimi istotami, jakie są na ziemi»"
*
 / Fot. ks. Jan Byrt
Druga zaczerpnięta jest z Nowego Testamentu.
"Pewnego razu - gdy tłum cisnął się do Niego aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret - 2 zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. 3 Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. 4 Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!». 5 A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». 6 Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. 7 Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. 8 Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny». 9 I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; 10 jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». 11 I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim".*

500 sztuk opasek rozeszło się w oka mgnieniu i dostarczyło obdarowanym mnóstwo radości.

*Cytat za Biblią Tysiąclecia.


Ty też możesz pomóc Piotrkowi w leczeniu i rehabilitacji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.