Facebook Google+ Twitter

Słowo Boże w Twojej komórce

Kościół stara się iść z duchem czasu i docierać do wiernych na co raz to nowe sposoby. Najnowszym pomysłem jest stworzenie usługi telefonicznej (w ramach istniejącej sieci telefonii komórkowej), za pomocą której wierni otrzymywaliby m.in. SMS-y z cytatami z Biblii czy tez najświeższe informacje z życia lokalnych wspólnot duchowych.

Telefony i Biblia? / Fot. redakcjaNowa inicjatywa, to pomysł Rady ds. Społecznego Przekazu, działającej przy Episkopacie Polskim. Zespołowi przewodzi abp. Leszek Głódź. Inicjatorzy projektu korzystali z wcześniej przeprowadzonych badań sondażowych, dotyczących oczekiwań wiernych w tej sprawie.

Usługa będzie dostępna jako pakiet dodatkowy, operatorem infrastruktury będzie zaś Orange. Użytkownik usługi, za pomocą kart prepaidowych będzie mógł doładować sobie konto, przy pomocy którego będzie miał dostęp do usług serwisu. W ten sposób, bez ponoszenia wysokich nakładów finansowych na promocję, będzie można wykorzystać dotychczasowych klientów i zabiegać o przyciągnięcie nowych. – Strategia działania serwisu nie jest jeszcze ustalona, mamy dopiero pierwszy etap realizacji projektu – poinformował ks. Maciej Chibowski, koordynator projektu chrześcijańskiej telefonii komórkowej i dyrektor rozgłośni Radio Warszawa (dawniej: Radio Warszawa Praga).

Słowo Boże w SMS-ie

W planach jest przesyłanie przez SMS słowa Bożego na każdy dzień, informatora o imionach świętych patronów, modlitwy brewiarzowej dla kapłanów, a także dla zakonów i ludzi świeckich. Poza tym rozsyłane będą informacje z życia Kościoła i na temat lokalnych ruchów religijnych. Taka forma kontaktu wychodzi naprzeciw, często zabieganym wiernym, którym jednak nie są obojętne sprawy życia duchowego. Kto właściwie będzie decydował o treści tych informacji? Oprócz osób duchownych, będą to kompetentne osoby z kraju i świata, wśród których znajdą się byli żołnierze AK.

Będzie sukces?

 / Fot. Katarzyna Prokuska/PolskaJuż wcześniej, w ramach usług oferowanych przez innych operatorów sieci komórkowej, można było otrzymywać informacje o wydarzeniach dotyczących życia Kościoła, a także o akcjach charytatywnych i zbiórkach pieniędzy prowadzonych przez Caritas Polska na rzecz ubogich, chorych i poszkodowanych katastrofy żywiołowe. SMS-owe akcje zorganizowano m.in. w czasie zbiórki na rzecz ofiar tsunami na Sri Lance oraz cyklonu Nargis, który nawiedził Birmę w maju tego roku.

Większość z takich akcji jednak nie była jednak kontrolowana przez jego władze kościelne. – A chodzi o to, by treści katolickie przekazywane za pomocą sieci telefonii komórkowej były nadzorowane przez Kościół i aby one były dziełem nowej ewangelizacji Jana Pawła II realizowanej przez media – podkreślił ks. Chibowski.

Jan Paweł II w swoich mowach, a także w testamencie zachęcał do uczestnictwa w życiu mediów. Kościół pragnie współdziałać ze środkami masowego przekazu, nawołuje do twórczego wysiłku i budowania mostów oraz wskazuje na możliwość ewangelizacji w mediach, bez narzucania komuś własnych przekonań religijnych.

Ks. Chibowski szacuje, że w chwili obecnej około 400 tys. użytkowników skorzystałoby z usługi. Może to wróżyć sukces nowej usługi telefonicznej. Ostrożny w ocenach jest rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej. – O powodzeniu projektu będzie można mówić dopiero, gdy wystartuje – mówi.

Nazwa usługi nie jest jeszcze znana, jak mówi ks. Maciej Chibowski, na pewno będzie atrakcyjna i treściowo związana z działaniami Rady ds. Społecznego Przekazu. Pozostaje jedynie czekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

fajny pomysł, od ludzi zalezy jak i czy sie przyjmie

Komentarz został ukrytyrozwiń

sms z cytatem z Biblii heheh , niemal jak chińskie ciasteczko;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze.
Jak ktoś chce - czemu nie?
Rozwiązanie dla zabieganych-leniwych. Może choć na minutę przystanie, przeczyta esemesa i zastanowi się nad Słowem.
Świetny pomysł, według mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.06.2008 14:26

Już, słychać głosy oburzenia... A ja pytam dlaczego NIE ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.