Facebook Google+ Twitter

Słowo - drogą do człowieka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-21 16:22

Aleksander Nawrocki - polski poeta, prozaik i eseista, krytyk, wydawca. Jest organizatorem Światowych Dni Poezji pod patronatem UNESCO.

Jolanta Maria Budniak: Dlaczego główne obchody Światowego Dnia Poezji w Polsce odbędą się nie w Dniu Wiosny, a dopiero w kwietniu?
Aleksander Nawrocki: Idea Światowego Dnia Poezji narodziła się w Paryżu w roku 1999. Właściwie nie jest to jeden dzień, dzień wiosny 21 marca, ale cały miesiąc- poezji, prasy, książki, ich popularyzacji. Wiosna u nas wcale nie kojarzy się z zimnym marcem, prędzej z kwietniem, kiedy jest cieplej i drzewa przymierzają się do zieleni, a niektóre rośliny do kwitnienia. Taki początek wiosny u nas przypada na połowę kwietnia. W Francji, czy Grecji wiosna nastaje wcześniej, ale wszystkie imprezy literackie na świecie odbywają się późną wiosną i latem: w Warnie, w Bułgarii w drugiej połowie maja, w Twerze w Rosji – pod koniec maja,. Z tego widać, że koniec kalendarzowej zimy i pierwszy dzień wiosny nie wszędzie są dobre dla poezji. Poza tym w Polsce jeszcze się przyjęło, że 21 marca to przecież dzień wagarowicza. Dotacje na organizowanie przedsięwzięć artystycznych też przyznawane są dopiero w kwietniu. Ponadto poeci to przeważnie ludzie ciepłolubni. W kożuchach i szalikach gorzej się słucha wierszy i gorzej się wiersze czyta, a przede wszystkim chce się siedzieć w domu.

Dlaczego zdecydował się Pan na organizowanie tej imprezy w Polsce?
Z propozycją organizowania Światowych Dni Poezji do redakcji Poezja Dzisiaj zwrócił się w maju 2000 roku Polski Komitet ds. UNESCO. Lubię mierzyć się z niecodziennym wyzwaniami. Dlatego zgodziłem się i od tamtej pory święto poezji organizowane jest co roku. I wrosło w kalendarz imprez artystycznych, ludzie na nie czekają, nie tylko poeci, ale przede wszystkim miłośnicy poezji.

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody tego święta w Polsce?
W tym roku głównym tematem będzie twórczość artystów z Azerbejdżanu i Turcji. Tradycyjnie już przybliżamy poezją z Wileńszczyzny, Łotwy, Słowacji, Bułgarii. Tradycyjnie zostaną przyznane Nagrody: wybitnemu poecie polskiemu za twórczość własną – tom wierszy w języku polskim i angielskim, nagroda za przekłady literatury polskiej oraz Nagroda dla młodego twórcy zagranicznego piszącego w języku polskim. Obchody rozpoczną się 11 kwietnia w małej kawiarence „Cafe na Placu”, która jak sama nazwa wskazuje znajduje się na placu Grzybowskim w Warszawie. Tego dnia zostanie otwarta wystawa poezji konkretnej „Absynt” autorstwa Juliusza Erazma Bolka, ubiegłorocznego laureata Nagrody Światowego Dnia Poezji.

Oficjalna inauguracja odbędzie się 12 kwietnia w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza na Rynku Starego Miasta 22 w Warszawie i to tego dnia będą wręczane nagrody i odbędzie się koncertu z udziałem wokalistów z Wilna i Azerbejdżanu oraz prezentacje poetyckie, sesje literackie poświęcone poezjom: azerbejdżańskiej, tureckiej i londyńskiej, wieczory poświęcone będą wierszom czytanym przez poetów dla poetów, oczywiście przy muzyce i pod symboliczną lampkę napoju bogów. 13 kwietnia obchody będą miały miejsce w Karolinie siedzibie zespołu Mazowsza. Odbędą się też imprezy w kulturotwórczych ośrodkach na Mazowszu: Łomiankach, Żyrardowie, Ostrołęce, Kadzidle, etc. Gośćmi honorowymi będą ambasadorzy delegacji zagranicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Poezja sama się układa gdy serce ściska nostalgia a dusza jęczy z miłości lub na szczytach rozpaczy... Światowe Dni Poezji...zobowiązuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.