Facebook Google+ Twitter

"Słowo i sens" - niezwykłe rozmowy z ludźmi pióra

"Słowo i sens" to zbiór ośmiu wywiadów z ludźmi pióra - pisarzami, poetami, scenarzystami, które przeprowadziła Janina Koźbiel.

okładka / Fot. wydawnictwo JanKaSłowa mogą być puste, gdy nic nie wnoszą do rozmowy, są zbiorem oklepanych frazesów. Słowa mogą być rzucane na wiatr, czyli nic nie znaczą, gdyż nie idą w parze z czynem. Mogą być też wzniosłe słowa, które mają za zdanie przekazać przyświecającą nam ideę. Dlatego tak ważny jest sens wypowiadanych słów, które mogą być ostre jak brzytwa, czyli nas ranić lub mogą być lekkie i przyjemne, czyli dodawać nam otuchy. I właśnie słowa i ich sens są przedmiotem książki Janiny Koźbiel.

"Słowo i sens" to zbiór ośmiu wywiadów z pisarzami, poetami, scenarzystami, które przeprowadziła Janina Koźbiel. W gronie rozmówców znaleźli się: Justyna Bargielska, Joanna Bartoń, Marek Bieńczyk, Julia Hartwig, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Piotr Tomszuk.

Jak wspomina Janina Koźbiel: Klucz wyboru rozmówcy jest zawsze ten sam - moje zainteresowanie twórczością, nie biografią, nie wystąpieniami publicystycznymi. To musi być twórczość, którą odbieram jako samoswoją, nienaśladującą nikogo, bo przekonałam się, że to kryterium daje gwarancję interesującej rozmowy.

Autorka książki za sprawą trafnych pytań sprawia, że możemy lepiej poznać twórców, ich dzieła, wartości i poglądy na różne tematy - odwieczne i aktualne oraz intymne i publiczne. Wywiady najlepiej czytać po kolei i w całości, ponieważ ze sobą korespondują. Pytania są ciekawe, choć dość rozbudowane.

Najbardziej zainteresował mnie wywiad "Tabu nasze i wasze" z Joanną Bartoń, którą poznałam dzięki powieści "Do niewidzenia, do niejutra". Janina Koźbiel rozmawiała z nią o istnieniu tematów tabu, o zainteresowaniu ludźmi czy o najważniejszej ze sztuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Polecam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, że Pani napisała tę recenzję. Książkę kupię i z przyjemnością przeczytam. Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, na pewno spodobałaby Ci się ta książka :) Rozmowa z Olgą Tokarczuk jest ciekawa, ale niestety jeszcze nie czytałam jej książek.

Panie Marku, Olga Tokarczuk nie mówi nic na temat hekatomb (choć wspomina o ginących gatunkach zwierząt oraz o wzroście spożywanego mięsa), a Hanna Krall nie wspomina nic na temat swoich rozmów z Geremkiem, ponieważ były pytane głównie o swoją twórczość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Weroniko, też chętnie wziąłbym taką intelektualną "kąpiel", jak pisze Basia. Mam tylko jedno pytanie, czy pani Hanna Krall wspomina coś o rozmowach z Geremkiem z 1981 roku, w których to profesor wykładał jej plany strategiczne, a ona wyrażała swój zachwyt z tego powodu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też jestem ciekaw, co Olga Tokarczuk powiedziałaby na hekatombę (to zresztą jej określenie z "Pokotu") zwierząt hodowlanych ubijanych masowo z powodu "zagrożenia" ptasią grypą bądź inną zarazą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozmowy z takimi twórcami, w pełnym tego słowa znaczeniu, to intelektualna "kąpiel". Ciekawa jestem rozmowy z Olgą Tokarczuk. To niesłychanie pracowita i skrupulatna autorka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.