Facebook Google+ Twitter

Słowo/obraz terytoria poleca: "Senny żywot Leonory de la Cruz"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-16 14:30

Utrzymana w tradycji czarnego humoru, pełna zagadek oniryczna opowieść o fikcyjnej osiemnastowiecznej wizjonerce, dwieście lat później „odkrytej” przez francuskich surrealistów. Historię świętej Leonory, czytającej w snach przyszłość ludzkości, oraz dzieje zafascynowanych nią surrealistów ilustruje 35 barwnych kolaży w duchu Maxa Ernsta, tworzących nastrój tajemnicy i niesamowitości. Erudycyjne glosy wyjaśniają przeplatające się ze zdarzeniami fikcyjnymi aluzje do hagiografii oraz historii surrealizmu.

 / Fot. Słowo/obraz terytoriaWybrane fragmenty recenzji I wydania:
Takiej książki jeszcze nie było! Bo to nie tylko piękne i dowcipne historyjki słowne i obrazkowe. One naprawdę oddają ducha surrealizmu. (...) Każdy staje tu przed jakąś tajemnicą (sztuki). (...) Wielkie brawa dla Agnieszki Taborskiej! Nie każdy umie bawić i uczyć naraz, i do tego sprawić, by rzecz cała działa się po prostu w sztuce.
Małgorzata Baranowska, Gazeta Wyborcza

Swą wnikliwą pracę opatrzyła Agnieszka Taborska arcyciekawymi komentarzami. Przedstawiła w nich najważniejsze dla surrealizmu postaci, objaśniła jego terminologię, opisała życie codzienne surrealistów i znaczące epizody w dziejach ruchu. (...) Nikomu z czytelników tej fascynującej i pięknie zilustrowanej opowieści nie będzie przeszkadzać fakt, że postać Leonory jest zupełnie fikcyjna i swą egzystencję zawdzięcza li tylko nieposkromionej surrealistycznej wyobraźni Agnieszki Taborskiej. Doceńmy ten znakomity poetycki żart zrealizowany przez autorkę z pełną wdzięku erudycją i literackim wyczuciem.
Kinga Kawalerowicz, Zwierciadło

Senny żywot Leonory de la Cruz to wspaniała proza poetycka, która zachwyci wszystkich miłośników surrealizmu. Jedna z najbardziej niezwykłych znanych mi książek, dzięki której miałam szczęście śnić na jawie.
Mary Ann Caws, z wydania amerykańskiego
(autorka m.in. Glorious Eccentrics: Modernist Women Painting and Writing)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.