Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6635 miejsce

Słubice - czy na pewno raj na ziemi?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-11-11 17:35

W Słubicach mieszkam od 18 lat. Czyste ulice, mnóstwo sklepów, piękny park. Miasto co rusz otrzymuje prestiżowe nagrody. Władze organizują mnóstwo imprez i festiwali muzycznych. Jest pięknie i kolorowo. Czy rzeczywiście?

Słubice - miasto przeszłości


Strona Urzędu Miejskiego w Słubicach / Fot. screen/slubice.plOglądając Słubice oczyma starszych ludzi, widzimy spokojne miasto, w którym wiedzie się leniwe życie, nie przerywane żadnymi gwałtownymi wydarzeniami. Starsza pani idzie do sklepu, kupuje cztery bułki, (dwie dla niej, dwie dla męża) mleko, kilka plasterków wędliny. Pani sprzedawczyni, także starsza rocznikowo, pomimo wielkiej kolejki, pozwala sobie na krótką wymianę zdań - czysto grzecznościową, a może i nawet przyjacielską. Znają się przecież od ponad pół wieku.

Pół wieku, w ciągu którego wiele się zmieniło. Nie zmienili się tylko ludzie. Co prawda, przybyło mnóstwo nowych, ale stare pokolenie nadal trwa. I chociaż powoli się coraz mniej jest seniorów, to pragną oni jak najdłużej pozostać w mieście swojej wspaniałej młodości - w Słubicach.

Słubice - miasto teraźniejszości


Obecnie Słubice należą do najbardziej rozwiniętych miast w zachodniej Polsce, a powiat słubicki należy do jednego z najbogatszych w całym kraju. Wydawać by się mogło, przeglądając chociażby stronę internetową miasta (www.slubice.pl), że Słubicie to Arkadia - gdzie wszyscy mają pracę, gdzie wszyscy żyją spokojnie i radośnie, gdzie każdy może spotkać przyjaciół, na każdym rogu kolejnej ulicy. To miejsce gdzie nie ma przestępczości ani prostytucji, gdzie nie ma przemytu i narkotyków. To miasto gdzie myśli się o młodzieży. Jak się domyślasz czytelniku - muszę cię rozczarować.

Prawda bowiem jest zupełnie inna. Kradzieże, napady, gwałty, a nawet morderstwa na terenie Słubic nie są niczym niezwykłym. Kluby nocne można spotkać prawie wszędzie. Od "Anabelle" do "Club 21" - są rozsiane na całej powierzchni liczącego 19,2 kilometrów kwadratowych miasteczka.

Przemyt - to codzienność Słubic. Fakt, że miasto leży przy granicy z Niemcami (Frankfurt nad Odrą) sprzyja tego typu nielegalnej działalności.

Narkotyki - problem najbardziej upowszechniony wśród młodzieży. Handel gorącym towarem skupiony jest wokół dwóch sławetnych ulic, na temat których krążą już mityczne opowiadania. Jak jeden z dealerów przyznaje - W Słubicach łatwo o towar, to jasne - jesteśmy blisko Berlina. W Gorzowie jest już gorzej. Ale na lokalnym rynku dajemy nieźle radę.

Dodaje jeszcze, że w wieku 18 lat stać go na wszystkie zachcianki. Dealuje od 3 lat. Początkowo w swojej szkole, potem już brał do tego ludzi. I co jest w tym wszystkim najśmieszniejsze - to to, że wszyscy wiedzą, kto i gdzie sprzedaje narkotyki, oprócz policji i straży miejskiej, która woli zajmować się wypisywaniem mandatów za przeklinanie w miejscach publicznych.

Kolejnym problemem Słubic są miejsca, gdzie młodzież i studenci mogliby się spotykać. Nie chodzi tutaj o centra rozrywki, parki wodne, czy inne "bajery z wodotryskami". Miasto studenckie, jakim są Słubice, nie posiada kina. Najprostszej formy rozrywki dla mas. I chociaż burmistrz miasta, Ryszard Bodziacki, obiecał w swoim programie wyborczym, że owe kino powstanie, uznał pote, wraz z radą miasta, że miastu najbardziej potrzebna jest obwodnica. Mam nadzieję, że pieniądze, które zostanę wydane na obwodnicę - kiedyś się zwrócą. Bo jest to wydatek naprawdę bardzo duży. Lecz z obwodnicy nie skorzystają mieszkańcy.

Problemów w Słubicach jest znacznie więcej. Jak przyznaje jedna z tegorocznych maturzystek, mieszkanka Słubic od 5 lat - Słubice są przede wszystkim źle zorganizowane. Jest tutaj miejsce dla przemytników, prostytutek i handlarzy narkotyków, lecz nie ma miejsca dla normalnej młodzieży, która miałaby gdzie się spotkać i pogadać, która miałaby gdzie pójść do kina, czy po szkole rozwijać swoje zainteresowania.

Słubice - miasto przyszłości?


To już ostatni rok, który zamierzam spędzić w Słubicach. Wyjadę na studia, a jak mi się nie uda, bo różnie bywa w życiu, pojadę do Irlandii, chociażby na zmywak, oby tylko nie zostawać tutaj, gdzie przecież nie ma żadnej perspektywy pracy - oprócz tej dla kasjera, magazyniera i sprzedawcy. Nie chcę zostawać w mitycznym mieście, w którym nic nie jest takie, jakim jest przedstawiane przez władze. Wolę być na emigracji, niż na bezrobociu w Słubicach. Wiem, że jeżeli zostanę, całe moje plany na "życie na poziomie" się nie zrealizują. Mam tylko nadzieję, że kiedy wrócę tutaj za 10 lat, będę mógł spojrzeć w oczy ludziom, którzy zostali, i zobaczyć w nich gorycz i rozczarowanie naszym "wspólnym piekiełkiem".

Wizerunek Słubic, który tutaj kreślę, jest jak najbardziej subiektywny. Fakt, iż pan burmistrz nie chciał się ze mną wcześniej spotkać w sprawie wywiadu, który umawiałem ponad miesiąc temu, pogłębił moje negatywne odczucia co do tego miejsca. Miasto turystyczne, miasto studenckie, miasto rozwoju - skoro tak piszą, niech i w to wierzą. Ja widzę to na własne, młode jeszcze oczy. Lecz mój wzrok tego nie dostrzega...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Odnosząc się do treści zawartych w artykule chętnie ustosunkuję się i wyrażę swoją opinię.
Autor artykułu poruszył wiele wątków dotyczących życia w mieście Słubice. Jako wieloletni mieszkaniec tego miasta uważam że okresy pełnienia funkcji burmistrza przez Pana Bodziackiego to okresy stracone dla społeczności słubickiej. Jednak demokracja daje nam oręż w postaci demokratycznych wyborów, w których możemy wybrać do władz miasta osoby kompetentne i z wizją rozwoju. Tak więc zamiast narzekać i wyjeżdżać za granicę należy zaangażować się w życie lokalnej społeczności przedstawiając własną lepszą wizję rozwoju miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pewnym sensie masz rację, ale ... no właśnie- ALE
Narkotyki, przemyt, gwałty-to nie tylko problem Słubic, a każdego miasta, wsi...Jeśli twierdzisz, że dealerka i dostęp do narkotyków jest w Słubicach łatwiejszy niż w Gorzowie to tutaj niestety racji nie przyznam, znam dobrze takie środowiska nie tylko ze Słubic czy Gorzowa. Maksyma jest prosta-większe miasto, więcej "zielonych, twardych i miękkich" używek. Spójrz np. co się dzieje w Poznaniu lub Warszawie
Obwodnica-tu też nie masz racji pisząc, ż nie jest priorytetem lub nie jest dla mieszkańców. Stała się priorytetem teraz, kiedy łatwiej o środki i dofinansowania unijne. Nie, żebym krył tu burmistrza, bo nie on jest od takich decyzji, a Rada Miejska. Sam nie mogę się doczekać obwodnicy, która odciąży ruch tirów po mieście.
No a na koniec - gratuluję ambicji!! Pisać i krytykować łatwo, ale żeby coś od siebie dać, to już nie, lepiej być pomywaczem w Irlandii. W Słubicach są ogromne perpektywy, każdy też może w pewnym sensie wpływać na to co się tutaj dzieje. Ja, wielu moich znajomych świetnie sobie tutaj radzimy, pracujemy i nie raz aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnym, by wpływać na to, co się dzieje w mieście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za odbrązowianie obrazu miast kreowanego przez magistrackich PRowców. Ludziska powinni się w końcu zacząć zastanawiać, jak to jest, że samorząd zgarnia kolejne nagrody, a mieszkańcy żyją tak, jak...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.11.2007 19:57

Żałuję tylko, że burmistrz nie miał się jak wybronić. Ale jutro do niego się przejdę i poinformuję, że taki artykuł został opublikowany.
Miesiąc temu poszedłem do sekretariatu i powiedziałem Pani Sekretarce, żeby mnie umówiła na wywiad. Zapytała - w jakiej sprawie? Ja odpowiedziałem, że w sprawie obwodnicy, która nie jest miastu potrzebna, w sprawie kina, które było obiecane w programie wyborczym etc.
Została jeszcze sprawa szkoły, Liceum Ogólnokształcącego, które, co tu dużo mówić, się wali, pomimo dużych osiągnięć na arenie krajowej. No ale cóż...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus. Wart mieć nos i wsadzać go w różne miejsca :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zaledwie parę tygodni temu byłam w Słubicach i nie miałam pojęcia o tym wszystkim...

Napisane z głową. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.