Facebook Google+ Twitter

Słubice. Historia pewnej studzienki

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-24 11:42

Spacerując po ulicach często nie dostrzegamy pozostałości fascynującej przeszłości. A przeszłość skrywa się na każdym kroku w pozornie zwykłych miejscach i przedmiotach. Jednym z nich jest płyta studzienkowa na ul. Wałowej w Słubicach.

Płyta studzienkowa na ul. Wałowej w Słubicach / Fot. Roland SemikSpoglądając na zdjęcie, możnaby powiedzieć, że to płyta jak każda inna, ale... Nie wszystko jest takim, jakim się z początku zdaje. Na płycie widnieje napis: "Camin & Neumann Frankfurt O", zaś na wszystkich rogach duża litera S. To skłoniło mnie do zgłębienia genezy takiego a nie innego napisu. Zwłaszcza, że nie jest częstym przypadkiem, by na ulicach małych miasteczek na tzw. Ziemiach Odzyskanych zachowywały się stare, około stuletnie płyty studzienkowe. W większości przypadków wymieniane były przy okazji modernizacji nawierzchni, wylewania asfaltu czy wykładania kostki...

Udało mi się ustalić, że siedziba przedsiębiorstwa mieściła się przy Leopoldstraße 2. Leopoldstraße to niemiecka nazwa dzisiejszych ul. Reja i ul. Słowackiego. Jej północny odcinek, czyli dzisiejsza ul. Reja, została przemianowana potem między 1900 a 1912 r. na Krumme Straße. Firma produkowała przekładnie, maszyny i kotły parowe, kompleksowe urządzenia gorzelnicze, wreszcie różnego zastosowania silniki. Firma istniała przynajmniej od 1892 r. Występuje w książce adresowej branży elektrycznej właśnie z 1892 r. oraz w książce adresowej Cesarstwa Niemieckiego z 1900 r.

Między 1910 a 1920 r. wydany został czterostronnicowy prospekt pt. „Camin & Neumann Motoren- und Maschinenfabrik Frankfurt an der Oder Inh.: Ing. Otto Benz – Bootsmotoren”. Przedstawia wiele ilustracji, opisy oraz cenniki silników oferowanych ongiś przez firmę. Czy właściciel fabryki inż. Otto Benz był spokrewniony z Karlem Benzem, pionierem światowej motoryzacji, tego nie wiem. Na pewno żadne z pięciorga dzieci Karla nie nosiło imienia Otto.
Wg Bernda Klabunde z Kolonii ostatnie ślady działalności firmy Camin & Neumann pochodzą z 1929 r.

I ostatnia kwestia, czyli wspomniana litera S na rogach płyty. Można przypuszczać, że pochodzi ona od słowa Schacht (Abwasserschacht to z niemieckiego szyb kanalizacyjny).

Przy pisaniu artykułu wykorzystano źródła: 1)Adressbuch Elektro-Branche 1892. 2)Akta Muzeum Viadriny we Frankfurcie nad Odrą. 3)Reichsadressbuch 1900.

Autor: Roland Semik
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie Gazetawirtualna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

hmmm...czasami warto spojrzeć pod nogi. Nieraz nieświadomie depczemy po historii :-))
Tutaj, gdzie teraz mieszkam trafiłem na 3 włazy kanalizacyjne pochodzące jeszcze sprzed wojny. Z napisem Kreuzburg (przedwojenny Kluczbork) i nazwą odlewni żeliwa. Jedna nawet w centrum na Starym Rynku. O dziwo przetrwały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.