Facebook Google+ Twitter

Słubice. Nie ma historycznego wiaduktu, jest tablica pamiątkowa

Świadomość historyczna w Słubicach ma się coraz lepiej. W ostatnich dniach miasto wzbogaciło się o nową tablicę upamiętniającą dawny wiadukt, zbudowany w latach 20. XX w. dla połączenia części kompleksu Stadionu Wschodniomarchijskiego.

Tablica pamiątkowa w miejscu historycznego wiaduktu (fot. Roland Semik). / Fot. Roland SemikPubliczna dyskusja na temat rozbiórki wiaduktu miała miejsce wiosną mijającego roku. W sprawę zaangażowali się historycy i regionaliści po obu stronach Odry, m.in. Eckard Reiß z Towarzystwa Historycznego, restaurator zabytków Bernhard Klemm, przewodniczący Koła Regionalistów w Rzepinie Damian Utracki i grupa rowerowa ADFC Frankfurt (Oder).

Rozbiórka historycznego wiaduktu w Słubicach pod koniec maja 2011 (fot. Roland Semik). / Fot. Roland SemikMimo że obiekt miał istotne walory historyczne i jak cały kompleks sportowy OSiR wpisany był do ewidencji zabytków (nie mylić z rejestrem), to względy bezpieczeństwa oraz brak środków na remont w budżecie gminy nie pozwoliły na ocalenie wiaduktu.

Dziś, niemal w przededniu przekształcenia tego zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, podziękowania od historyków i regionalistów za miły gest oraz za swoją słowność odebrał dyrektor placówki Ryszard Chustecki, który publiczną deklarację w sprawie planowanej tablicy złożył podczas
wywiadu 27 kwietnia.

Roland Semik
Materiał zamieszczony pierwotnie na transodra-online.net
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.