Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28990 miejsce

Słubice. Polsko-niemiecka konferencja naukowa

  • R. W.
  • Data dodania: 2011-04-01 09:34

Podobieństwa i różnice systemów prawnych Polski i Niemiec, nauka prawa innego kraju, współpraca polsko-niemiecka na gruncie prawnym oraz implementacja prawa europejskiego były aspektami poruszanymi na konferencji naukowej w Słubicach.

Zakończenie jednego z wykładów podczas konferencji / Fot. Radek WasilewskiOgólnopolska Konferencja Szkół Prawa Niemieckiego "Europarecht in Deutschland und Polen" miała miejsce w dniach 25-27 marca w Słubicach, gdzie znajduje się Collegium Polonicum - jednostka zamiejscowa Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia był Prof. Dr. Bartosz Makowicz z Europejskiego Unwiersytetu - Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, miasta, które od Słubic dzieli zaledwie kawałek mostu na Odrze.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyRzadko organizowane są tego typu dwunarodowe prawnicze spotkania, gdzie byłyby poruszane zagadnienia tak szczegółowej współpracy prawnej oraz wzajemnego poznawania systemów prawnych Polski i Niemiec.

Prelegenci wielokrotnie podkreślali, jak ważne jest wzajemne poznawanie obcego prawa oraz, że osoby, które tego się podejmują, mają jak najlepsze predyspozycje do tworzenia w przyszłości elity urzędniczej i międzynarodowej kariery.

Na konferencję przybyli licznie polscy studenci, biorący udział w szkołach prawa niemieckiego (m.in. Uniwersytet Wrocławski, Łódzki, Warszawski) oraz innego typu zajęciach z prawa niemieckiego, pracownicy naukowi oraz osoby zainteresowane a także studenci niemieccy. Łącznie w konferencji uczestniczyło ok. 250-300 osób.

W programie przewidziane zostały wykłady ogólne dla wszystkich uczestników, jak np. prawo ochrony danych pod wpływem uregulowań UE, europejskie prawo i postępowanie cywilne a polsko-niemieckie stosunki cywilnoprawne.

Ponadto odbywały się 3 bloki warsztatowe, gdzie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się między innymi z: prawnymi aspektami polsko-niemieckich stosunków gospodarczych, prawnymi szansami i ryzykiem związanymi z działalnością polskich przedsiębiorstw w Niemczech, praktycznymi aspektami porównawczego prawa prywatnego.

Cześć merytoryczną projektu uatrakcyjniał ciekawy program artystyczny - koncert jazzowy oraz koncerty uniwersyteckiej orkiestry. Ponadto konferencja była połączona z konkursem na najlepszy krótki, niemieckojęzyczny esej naukowy dotyczący problematyki konferencji.

Wśród prelegentów znalazło się wielu znaczących ekspertów - teoretyków, praktyków, przedstawicieli ambasad, instytucji polsko-niemieckich - zarówno z Polski, jak i z Niemiec.

Projekt wsparły m.in. DAAD, FWPN, DPJV.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat uczestnictwa, a za rok planowana jest kolejna konferencja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.