Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12353 miejsce

Słubice szykują się do przyjęcia fali kulminacyjnej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-26 20:57

Woda podnosi się błyskawicznie. Mieszkańcy z zapałem układają worki. W mieście jak na razie nie ma paniki, ale ludzie z dnia na dzień widzą coraz większe zagrożenie. Część mieszkańców już się ewakuowała.

Brakuje kilku centymetrów by woda wdarła się pod magazyny w porcie. Już dzisiejszej nocy będzie tam woda. / Fot. Ariel PawelczykW związku z realnym zagrożeniem powodziowym oraz ogłoszeniem stanu alarmowego w województwie lubuskim Burmistrz Słubic oraz Starosta Słubicki podjęli decyzję o zamknięciu placówek edukacyjnych. Ponadto, dla zwiększenia bezpieczeństwa, władze apelują do mieszkańców o wyjazd z miasta w okresie od 28 do 31 maja.

Podjęte działania mają charakter prewencyjny. Ich celem jest ochrona miasta oraz zwiększenie skuteczności działania służb zaangażowanych w akcję ratunkową.Mieszkańcy sąsiedniego Frankfurtu też nie mają lepiej. / Fot. Ariel Pawelczyk

Zamknięte szkoły i przedszkola

Placówki oświatowe znajdujące się na terenie Słubice (żłobko - przedszkola, przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja) będą zamknięte w dniach 28 maja (piątek) oraz 31 maja (poniedziałek). Biorąc pod uwagę, iż w szkołach ponadgimnazjalnych wielu uczniów jest przyjezdnych, ich zamknięcie nastąpi już w 27 maja (czwartek), a także 28 maja (piątek) i 31 maja (poniedziałek). Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców apeluje się o zorganizowanie opieki nad dziećmi przez prawnych opiekunów, jak również otoczenie szczególną troską osób starszych i niepełnosprawnych.

Napięcie z każdą chwilą rośnie. / Fot. Ariel PawelczykApel do mieszkańców o wyjazd z miasta

Władze gminy i powiatu apelują do wszystkich którzy mają taka możliwość o wyjechanie z miasta w okresie od piątku 28 maja do poniedziałku 31 maja. Apelują także do wszystkich pracodawców, aby umożliwili swoim pracownikom skorzystania w tych dniach z urlopów, jak również sami skorzystali w te dni z wolnego. Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą proszone są o zabezpieczenie przed zniszczeniem swojego mienia w siedzibach firm.

Wjazd do Słubic oraz ruch graniczny

Na chwilę obecną służby kryzysowe działające w mieście nie przewidują wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w ruchu granicznym. Mosty na Świecku i w Słubicach nie będą zamykane. Nie jest również planowane zamknięcie dróg wjazdowych do Słubic. Ruch samochodowy w mieście z wyjątkiem podanych wyżej ulic i okolic wałów przeciwpowodziowych będzie odbywać się normalnie i bez zakłóceń.

Wały zamknięte dla mieszkańcówMieszkańcy mimo zakazów wchodzą notorycznie na wał przeciwpowodziowy. / Fot. Ariel Pawelczyk
Należy również pamiętać o tym, że aż do odwołania, rozporządzeniem wojewody lubuskiego, zabronione jest poruszanie się po wałach przeciwpowodziowych (zarówno dla ruchu pieszego jak i rowerowego). Osoby nie przestrzegające tego zakazu będą upominane przez policję oraz straż miejską.

Woda szybko spiętrza się wzdłuż wału. / Fot. Ariel Pawelczyk25 maja o godzinie 17:00 w Urzędzie Miejskim w Słubicach odbyła się konferencja prasowa w sprawie zagrożenia powodziowego. Na spotkaniu byli obecni m.in. burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki, starosta słubicki Andrzej Bycka oraz komendanci: Państwowej Straży Pożarnej - Jacek Konsewicz i Komendy Powiatowej Policji - Ryszard Błażnik.

Na spotkaniu przedstawione zostały specjalne komunikaty dotyczące zamknięcia placówek oświatowych oraz zmiany organizacji ruchu w mieście. Zaprezentowany został również apel do mieszkańców dotyczący wyjazdu z miasta.

Omówiona została bieżąca sytuacja powodziowa na terenie Gminy Słubice i Powiatu Słubickiego. Przewidywania co do fali powodziowej są na tym samym poziomie co wcześniej. Wg podanych przez burmistrza Słubic informacji ma ona wynosić około 590cm i potrwać maksymalnie 3 dni.

Podczas konferencji burmistrz przypomniał o tym, że wał przeciwpowodziowy, na odcinku od bazaru aż do Nowego Lubusza, został zmodernizowany po powodzi w 1997 roku. Zainstalowano betonowe wzmocnienia, wał obłożono specjalną folią, a ta została pokryta strukturą iłową, która dodatkowo uszczelnia wał.

Mieszkańcy nie próżnują. / Fot. Ariel PawelczykSzef biura reagowania kryzysowego, Roman Filończuk, wspomniał, że niestety mieszkające w korycie Odry bobry uszkodziły w kilku miejscach wał. Patrole, które monitorowały stan wałów wykryły 3 takie miejsca. Aby uszczelnić jedno z nich trzeba było aż półtora przyczepy worków z piaskiem.

Podczas konferencji podkreślano, że cały czas prowadzone są prace prewencyjne. W kilku miejscach w mieście będą gromadzone worki z piaskiem, tak aby w razie wystąpień podsiąków można było od razu reagować. Do wspólnych działań przeciwpowodziowych oprócz służb miejskich i mundurowych zaangażowano WOPR, PCK, harcerzy, słubickich wędkarzy oraz przedstawicieli bazaru.

Burmistrz Słubic powiedział, że potencjalnie najbardziej niebezpiecznym miejscem w gminie Słubice są okolice Nowego Lubusza. Od razu po konferencji prasowej udał się do tej miejscowości (oraz do sąsienich Pławideł), aby przekonywać mieszkańców o podjęciu profilaktycznej ewakuacji.

Obecny na spotkaniu wójt gminy Górzyca, Robert Stolarski, poinformował, że ewakuowana jest miejscowość Ługi Górzyckie (położona przy drodze Górzyca-Kostrzyn). Odcinek wału przeciwpowodziowego w tym miejscu okreslono jako najbardziej niebezpieczny w całym powiecie słubickim. Cały czas w tym rejonie prowadzone są prace wzmacniające wał, pomagają w nich także żołnierze.

Na spotkaniu zdementowano także pojawiające się na mieście plotki o odcięciu prądu w Słubicach. Burmistrz poinformował, że jest w ciągłym kontakcie z szefem rejonu energetycznego i nie ma na razie żadnych przesłanek ku takim działaniom.

Autor: materiały prasowe
AP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.