Facebook Google+ Twitter

Słubice. Zatrzymano Czeczenów uciekających za zachód

Strefa Schengen. Brak kontroli na przejściach granicznych i obcokrajowcy, próbujący uciekać na zachód.

Mariusz Skrzyński rzecznik Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej, poinformował dziś o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy straży granicznej w Słubicach, czworga Czeczenów nielegalnie próbujących przekroczyć granice. Zatrzymano również pomagającego im Polaka.

Strefa Schengen, przestrzeń bez granic stwarza wiele możliwości dla obcokrajowców chcących uciekać na zachód. Tym razem to najprostsze rozwiązanie okazało się najprostszą drogą, by wpaść w ręce strażników granicznych. Polak podwiózł dwoje dorosłych Czeczenów i dwójkę dzieci w okolice mostu granicznego po czym szczęśliwa rodzina udała się spacerkiem w kierunku Frankfurtu. Mimo braku jednostek kontrolnych bezpośrednio na przejściu granicznym jak w czasach sprzed Schengen, Czeczeni wpadli w ręce patrolu.

Ze względu na brak dokumentów zezwalających na poruszanie się po krajach Europy zachodniej, zostaną cofnięci do jednego z ośrodków dla obcokrajowców, gdyż posiadają dokumenty zezwalające na pobyt w Polsce. Obywatelowi polskiemu za pomoc przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy grozi kara pozbawienia wolności - powiedział rzecznik Gazecie Lubuskiej.

Słubice - miasto oddzielone od Frankfurtu jedynie Odrą stanowi niejednokrotnie dobrą bazę wypadową na Zachód dla ludzi nie mających dokumentów uprawniających na swobodne poruszanie się po UE. Tuż po przejściu przez most łatwo wmieszać się w tłum. Do Berlina jest niespełna 90 km. Im głębiej w Niemcy, tym trudniej zostać złapanym. Przystąpienie do strefy Schengen przez Polskę na pewno zachęca cudzoziemców do prób przedostania sie na zachód.

Latem, gdy stan rzeki jest stosunkowo niski niektórzy próbują pokonać ten kilkunastometrowy odcinek(w Słubicach) wpław, a takich miejsc na Odrze w letnim okresie jest sporo. Straż Graniczna ma niekiedy pełne ręce roboty. Teraz, gdy nie ma kontroli na przejściach granicznych, a jednostki SG są mniej liczne, szanse na przedostanie się do Niemiec osób do tego nieuprawnionych są niemal stu procentowe. Czy czeka nas zatem masowa fala nielegalnych imigrantów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.