Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16369 miejsce

Śluby w walentynki to nowa tradycja

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-02-15 09:58

Jesteśmy świadkami narodzin nowej świeckiej tradycji. Narzeczeni ślubują sobie miłość w Dniu Zakochanych. Rezerwują terminy na pół roku przed ceremonią. Ze statystyk prowadzonych przez urzędy stanu cywilnego wynika, że niebawem walentynkowe ceremonie prześcigną najpopularniejsze: bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Katarzyna Niewiadomska i Andreu Martinez Rubio wzięli ślub w walentynki/Fot. Dziennik ŁódzkiPrzed świętem zakochanych pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego Łódź - Centrum przyjmowali kolejki narzeczonych. Ozdabiali sale wiązankami z serduszkami, a wynajęci przez USC muzycy ćwiczyli zamówione utwory. - Podczas podpisywania aktu małżeństwa postanowiliśmy grać na skrzypcach i keyboardzie melodię z filmów "Uwierz w ducha" i "Ojciec Chrzestny" - mówi Andrzej Sierpant, muzyk. - W walentynki nie można poprzestać na tradycyjnym "Marszu Mendelsonna".

Magdalena Magin, zastępca kierownika USC Łódź - Centrum, nazwała wczoraj 12.40 godziną miłości. - Wtedy na salę ślubów weszła pierwsza para. Potem kolejnych dwanaście. W ubiegłym roku mieliśmy tego dnia o połowę mniej par. Teraz terminy były rezerwowane nawet pół roku przed ślubem. Wszystko wskazuje na to, że walentynkowe ceremonie pobiją rekord bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Śluby w walentynki to nie tylko zwyczaj rozpowszechniający się wśród młodzieży.

- Pobrali się u nas wczoraj ludzie ze szronem na głowie, po siedemdziesiątce - mówi Magdalena Magin. - Pan młody z rozpędu wyznał miłość nie tylko swojej żonie, ale i ojczyźnie. Zażyczył sobie pieśni "My, pierwsza brygada".

W gorących rytmach salsy i marengo bawili się wczoraj na swoim weselu 35-letnia ekonomistka Katarzyna Niewiadomska i 17 lat starszy Andreu Martinez Rubio, Hiszpan z międzynarodowej firmy budowlanej. Na sali tańczyli razem z dziećmi z poprzednich małżeństw: 10-letnią Nicolą, trzy lata młodszym Andreu i także siedmioletnim Tomkiem. - Poznaliśmy się w walentynki. To dla nas szczęśliwa data - mówi pani Katarzyna. Andreu zapewnił mnie, że jego miłość jest gorąca jak słońce Hiszpanii i piękna jak uroda Polek.

Ewa Kolad, ciotka panny młodej, przekonywała zawzięcie, że chociaż w lutym nie ma litery "r", a ślub jest w środę, to ten termin jest najlepszy, bo święty Walenty "przebija wszystkie przesądy".

Ks. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny, przewiduje, że jeśli moda nie przeminie, narzeczeni będą wybierali ten termin także na zawarcie sakramentalnego związku. - W Polsce śluby kościelne udzielane są na razie z reguły w sobotę, ale na Zachodzie bardzo często w dni powszednie. Nie odmówiłbym błogosławieństwa w dzień św. Walentego osobom spełniających kościelne warunki - mówi ks. Potakowski.

Zdaniem Wandy Lachus, numerologa, dzień św. Walentego, biskupa z III wieku naszej ery, jest na ceremonię zaślubin wprost idealny.

- Biskup został ścięty na polecenie rzymskiego cesarza za to, że wbrew zakazowi udzielał ślubów - argumentuje Wanda Lachus. - Rzymski cesarz potrzebował dyspozycyjnych, gotowych na śmierć legionistów. Teraz wkroczyliśmy w erę Wodnika, a to czas dążenia do pokoju. Wszystko więc pięknie się komponuje.

* * * * *

Dr Paweł Schmidt z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego: Śluby walentynkowe to polski wkład w kulturową kalkę, która rozwinęła się w USA. Świat rozszerza się dzięki wynalazkom techniki. Wystarczy kliknąć myszką, aby dowiedzieć się, jak Zachód świętuje Dzień Zakochanych. Wysyłanie życzeń, obdarowywanie się wesołymi gadżetami może się podobać i chętnie jest powielane, ale w człowieku pojawia się refleksja: jak jeszcze można uczcić ten dzień? Jak nadać mu większą rangę? I pojawia się myśl. Ślub? Czemu nie! I święty Walenty ma w ten sposób większe kompetencje. Staje się także patronem nowożeńców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.