Facebook Google+ Twitter

Słuchacz ci wszystko wybaczy?

Wybitny aktor - Jerzy Stuhr, żartował kiedyś: "Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej". Szkoda, że niektóre słowa są, aż tak prorocze. Dzisiaj śpiewać każdy może.

Jest wieczór. Piętnaście po dziesiątej. Włączam radio i słucham. Próbuję słuchać. Słuchanie muzyki ma być przyjemnością. Tylko gdzie kończy się pojęcie muzyki?

Słyszałem wiele "hitów", ale ostatnio miarka się przebrała. Kiedyś słuchaliśmy, że już jest ciemno, o anielskich głosach i o tym, że fajna dżaga ze mnie jest. Tolerowałem, bo tak z reguły jest. W ekstazę wprowadziły mnie dopiero kawałki retoryczne o tym czy dwójka ludzi darzy się miłością. Fajne - tyle, że mnie to nie interesuje czy oni są zakochani w sobie, czy nie. To ich sprawa.

Nie będę już przytaczał więcej przykładów ubóstwianych przez sporą część środowiska historyjek o miłości. Poruszyć chcę o wiele poważniejszy temat niż miłość na pokazie mody czy rysowanie serduszek w brukowcu. Mianowicie: pytam was, twórcy muzyki i wielmożni słuchacze - po co mamy słuchać twórców, którzy niczego nie zmienią w naszym życiu? Czy polski naród jest rzeczywiście na tyle pusty, żeby do wrzenia doprowadziły go słabe teksty z nijakimi liniami melodycznymi? Czy różowe spodnie z podejrzanego materiału mogą być piękniejsze niż kilkudziesięciotysięczna widownia śpiewająca refren "Przeżyj to sam" i jednocząca się? Może piękniejsza nie będzie, ale modniejsza na pewno. Obawiam się, że do naszego kraju wraca (o ile już nie wrócił) analfabetyzm. Jeżeli wystarczy nam posłuchać o miłości - to dobrze. Żyjmy sobie tak dalej. Zmieniajmy mężów, bo przyszła miłość. Rzucajmy się pod pociąg, bo miłość jest najważniejsza. Zdradzajmy żony, bo byliśmy na pokazie mody i coś w nas się zmieniło. Co jest powodem takiej anarchii w naszym kraju? Może właśnie to, że wszędzie słyszymy jak to miłość jest ważna. Obawiam się, że potrzebny byłby młodzieży był taki wstrząs. Żywność na kartki, stanie godzinami w kolejkach i godzina policyjna. Może choć trochę pokory i weny do pisania o problemach ludzi - normalnych ludzi nabyliby młodzi ludzie. Może właśnie tak dramatyczny etap historii przyczyniłby się do zjednoczenia, nauczyłby nas prawdziwie kochać.

Wydaje się oburzające, to co powiem, ale tylko dzięki komunizmowi, który tak długo nas dręczył i tej pięknej walce o wolność - my, nasi rodzice potrafiliśmy tak dobrze żyć. Potrafiliśmy dobrze się bawić bez pobicia, gwałtu czy działki konopi. Walka o ludzkość i normalność sprawiła, że potrafiliśmy pisać o rzeczach tak ważnych i prawdziwych. Dziś to już niemożliwe. Za dobrze nam. Lepiej w naszej muzyce już nie będzie. Chyba, że zdarzy się wstrząs, który zmieni nasz światopogląd. Życzę sobie i wam wszystkim, żeby to nie było konieczne do przywrócenia w naszym kraju kultury i piękna muzyki. Uwierzmy, że "jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Kamilu, prawda nie jest jedna, jedyna, niestety. Jest też wiele odcieni, które nawet ja, częściowy daltonista, rozróżniam.
Ale posiąść wolność wydaje mi się coraz trudniejsze.
A dobrze by było by nasza droga do absolutu się skracała a nie wydłużała.
Pozdrawiam i życzę niezależności

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z UAM - do wyboru do koloru, to zależy od nastroju :)
Miłość jest ważna, ale są rzeczy ważniejsze (patrz. nast. zdanie)
"Zmieniajmy mężów, bo przyszła miłość." itp. - bardzo dobra obserwacja!
Radzę ci na początku pisac texty podlegające moderacji. Unikniesz głupich błędów (interp. i ort.) i dostaniesz przydatne uwagi. A potem jak ci kilka razy "puszczą" bez zmian i uwag - spróbuj bez moderacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie : Mam wrażenie,że takiej prawdziwej wolności nie posiądziemy nigdy. Prawdziwa wolność to możliwość decydowania o tym co się dzieję w świecie. Nie wiem czy widział pan " Dzień Świra ". Jest tak wybitnie ukazane na czym zależy naszej " Wysokiej Izbie ". Zapamiętałem taki cytat : "Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza,że właśnie moja racja jest racja najmojsza ". Szkoda,że ta racja jest ważniejsza od człowieka. A wolność mamy tylko teoretycznie, a naprawdę wszyscy nami manipulują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z muzyką jest trochę jak książkami - mogę mieć nastrój na coś poważnego, mogę mieć ochotę na coś lekkiego. Nie ma co demonizować.
A miłość to w końcu ważna sprawa, bez niej ludzkość by nie istniała ;-)

Gorzej, jeśli człowiek naprawdę nie ma ochoty na włączanie radia ze względu na taki a nie inny repertuar. Na szczęśce na radio już nie jesteśmy skazani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Była idea a została się materia. A kiedyś mówiło się o socjaliźmie i komuniźmie, że są materialistyczne. Okazuje się, że w ludziach i umysłach były jednak zdecydowanie ideologiczne. Natomiast materialistyczny jest kapitalizm, który nie stawia na człeka lecz mamonę. Czy ma to przełożenie na ludzkie uczucia? Z pewnością, niestety...
Czymże w końcu jest wolność? Czy ją posiedliśmy? Czy ja mamy w sensie dosłownym, filozoficznym? Czy może znacznie większe jej ograniczenia niż przódy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wydaję się oburzające to co powiem, ale tylko dzięki komunizmowi, który tak długo nas dręczył i tej pięknej walce o wolność my, nasi rodzice potrafiliśmy tak dobrze żyć. Potrafiliśmy dobrze się bawić bez pobicia, gwałtu czy działki konopii. Walka o ludzkość i normalność sprawiła, że potrafiliśmy pisać o rzeczach tak ważnych i prawdziwych. Dziś to już niemożliwe. Za dobrze nam."
Kamilu, to nie oburzające - to prawdziwe. Masz ode mnie wielki plus za dojrzałość tego tekstu.
Ponieważ prosisz o wskazówki, nie będę bezkrytycznie kadzić - przypomnij sobie zasady interpunkcji, bo pojawiło się sporo błędów, które rozpraszają uwagę czytelnika ze szkodą dla artykułu. Czekam na Twoje kolejne materiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.