Facebook Google+ Twitter

Słuchaj Królewskich Bębniarzy z Burundi a Moc będzie z Tobą

Z takim poczuciem wysłuchałam niesamowitego koncertu kończącego Brave Festival we Wrocławiu. Radość płynąca z tańca, energia dźwięków wydobywanych ze świętych bębnów, zwanych karyenda, zniewalała ciało i umysł. Niezwykły finał festiwalu.

Tancerz, bębniarz, wojownik z zespołu Królewskich Bębniarzy z Burundi. Brave Festival 2010, Wrocław, 9.07.2010 r. / Fot. Janina BielenkoSkąd przyjechali tak niesamowici wykonawcy, z których każdy wyglądał jak wojownik, a kondycją mogliby prześcignąć nawet długodystansowego biegacza? Dzisiejsza Burundia to powstałe około XVI wieku Królestwo Urundii. Obecnie Republika Burundi - państwo w środkowej Afryce, bez dostępu do morza. Najbliższymi sąsiadami są Rwanda, Tanzania i Demokratyczna Republika Konga.

Tradycje muzyczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Najbardziej charakterystyczne dla kultury ludowej są tańce Tutsi, wykonywane przy akompaniamencie muzyki granej wyłącznie na bębnach. Kilkunastu bębniarzy uświetnia swoimi występami święta narodowe, festyny ludowe, wesela, urodziny, chrzciny i pogrzeby. Kiedyś towarzyszyli wędrówkom królów, obecnie, od lat 60., koncertują z powodzeniem na scenach muzycznych całego świata.

Bęben jest wykonany z wydrążanego pnia drzewa pokrytego skórą. Dla burundczyków bębny mają znaczenie święte i symboliczne. Podkreślają ich związek z matką - życiodajną ziemią. Skóra porównywana jest do dziecięcej kołyski, kołki do piersi matki a wnętrze bębna do jej jędrnego brzucha.

Muzycy noszą stroje w narodowych, burundyjskich barwach. Zespół bębniarzy ustawia się na scenie w półkolu. W środku kilku tancerzy, razem lub kolejno prezentują dynamiczny taniec z elementami prawie akrobatyki. Rytualne śpiewy i nawoływania przekazują sporą dawkę wibrującej energii. Radość grania, radość śpiewania udziela się słuchaczom.

Zapraszam na fragment koncertu. Przepraszam za nieszczególną jakość obrazu. Królewscy Bębniarze byli zwyczajnie szybsi od cyfrowej rejestracji obrazu firmy Sony.

Inne fragmenty z koncertu Królewskich Bębniarzy:
Taniec
Zabawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Afryka, Afryka ... to coś co jest nam obce a zarazem ciekawi i inspiruje nasze zmysły.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2010 15:57

Niesamowite ile w nich siły i radości, świetnie to przedstawiłaś:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że pielęgnują tradycje. Kultura Afrykańczyków jest mało znana. Swietnie tańczą, mają to pewnie we krwi:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.