Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słuchają nas - wywiad z Jakubem "Brzoza" Brzozowskim

Mateusz Pułkowski
Mateusz Pułkowski
Jakub "Brzoza" Brzozowski| Fot. DJ Esko
Jakub "Brzoza" Brzozowski| Fot. DJ Esko
Ma 16 lat. Gra na imprezach jako DJ Brzoza. Prowadzi jedną z najlepszych internetowych stacji radiowych w Polsce – Radiogramofon.pl. Wywiad z Jakubem Brzozowskim.

Prowadzisz jedną z ciekawszych internetowych stacji radiowych w Polsce. Jak wpadłeś na pomysł założenia radia?

– Od dawna interesuję się muzyką. Zaczęło się od szkolnego radiowęzła. Później prowadziłem imprezy taneczne. Postanowiłem swoją pasją podzielić się z szerszą publicznością. Rok temu wpadłem na pomysł, by założyć radio internetowe. Na początku kompletnie się na tym nie znałem. Wraz z kolegą w listopadzie 2005 roku otworzyliśmy Radio B.B. Nazwa pochodziła od ksywek dwóch założycieli
– Bunca i Brzozy, czyli mnie... Radio rozwijało się i pewnego dnia postanowiliśmy całkowicie zmienić jego koncepcję. Zmieniło się wszystko – nazwa, strona internetowa. Od tamtego czasu gramy pod nazwą Radiogramofon.pl.

 

Obecnie mieszkasz w stolicy. Pomysł na radio zrodził się w Kozienicach czy już w Warszawie?

– Już w Warszawie, ale ciągle chętnie odwiedzam Kozienice.

 

Podobno jeden z kozienickich pubów – Apteka, jest powiązany z Radiogramofon.pl?

– Tak. Firma MEDIA-COM która ściśle współpracuje z Radiogramofon.pl, posiada także Aptekę. Założycielem tego pubu jest mój bardzo dobry znajomy. Radiogramofon.pl sprawuje także patronat medialny nad Apteką.

Bywasz tam czasem? Wspomniałeś, że grywasz na imprezach?

– Tak. W Kozienicach staram się bywać jak najczęściej
. Prowadzę tam najróżniejsze imprezy taneczne. W minione wakacje firma MEDIA-COM prowadziła imprezy i festyny w okolicach Kozienic, 
m.in. w Gniewoszowie, Magnuszewie, Janowcu. Miałem przyjemność zapewnić dobrą zabawę i znakomitą oprawę muzyczną na tych imprezach.

Jaką muzykę serwujesz? No i co można usłyszeć w Radiogramofon.pl? To dosyć specyficzna stacja, bo posiada aż trzy kanały tematyczne.

– Staram się grać muzykę House,
Vocal House, Techno i Dance, lecz jestem otwarty na inne gatunki muzyczne. W Radiogramofon.pl każdy znajdzie coś dla siebie. Od spokojnej muzyki pop, rock i disco na Kanale HiT.Fm, poprzez 
rap, soul i hip-hop na kanale Hip-Hop, kończąc na cięższych brzmieniach muzyki klubowej – Techno, House, czy Trance na Kanale Club.

Puszczacie numery mainstreamowe, czy można usłyszeć też klasykę, jak np. LTJ Bukem’a, czy hip-hopowe Looptroop?

– Jak wspomniałem, nie jesteśmy zamknięci na specyficzną muzykę danego gatunku. Radio z założenia jest jednak stacją dla ludzi młodych. Ale nie wątpię, że starsi słuchacze też znajdą coś dla siebie.

 

Słuchasz innych stacji internetowych i węszysz co robi konkurencja?
Czy jesteś zadowolony z tego co robisz? Osobiście, za bardzo dobre radio netowe uważam Radio Bawełna. Ale nadajesz przecież w najnowszej technologii kompresowania dźwięku - AAC+ Stereo. To chyba nie jest standard w sieci?

– Staram się nie wzorować na innych stacjach. Chcę, by Radiogramofon.pl było inne niż wszystkie. A czy jestem zadowolony? Dla mnie ogromną satysfakcją jest to czy ludziom się podoba, czy nas słuchają.
Postanowiliśmy od niedawna nadawać w najlepszej jakości dźwięku jaką jest ACC+ Stereo. Podkreślam, że nadajemy w stereo, na co może sobie pozwolić niewielka ilość stacji. Stawiamy na jakość.

Ile czasu poświęcasz dziennie na prowadzenie radia? Jak wygląda ramówka? Są to, powiedzmy 4 godziny Twojego bezpośredniego udziału w audycji, a poza tym automat?

– Nie, nie... Wiesz, to jest taka branża, gdzie ciągle jest coś do zrobienia – a to forum, a to chat, a to strona. Ciągle trzeba przy czymś "grzebać". Mamy stałych prezenterów, którzy codziennie grają, a poza nimi 24 godziny na dobę gra nasz autopilot. Obecnie radiem zajmuje się na stałe 14 osób, ale ciągle szukamy nowych talentów.

Co myślisz na temat takich inicjatyw, jak radio internetowe? To jest przedsięwzięcie po części podobne do Wiadomości24.pl. My też jesteśmy portalem obywatelskim. Radia internetowe to też takie obywatelskie stacje. Myślisz, że w przyszłości będą zabierać słuchaczy tradycyjnym stacjom, ze względu na swą oryginalność, nowatorstwo?

– Teraz internet jest obecny wszędzie. Myślę, że taka forma słuchania audycji radiowych jest bardzo wygodna. Jakość nadawania stacji internetowych jest dużo wyższa, niż w przypadku naziemnych. Poza tym radia internetowe wprowadzają różne kanały, dlatego każdy ma okazję wybrać coś dla siebie, słuchać takiej muzyki, jaką lubi. Dzięki postępowi w najbliższej przyszłości stacje naziemne mogą tracić słuchaczy.

Czym poza prowadzeniem radia zajmujesz się na co dzień?

– Jestem uczniem CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie. Uczę się w klasie o profilu menedżerskim. Poza tym uprawiam różne sporty – wspinaczka, jazda na rowerze i koszykówka.

Jak siebie widzisz
za np. 10 lat? Wyobrażasz siebie DJ Brzozę, jako drugiego Druha Sławka, z setkami winyli na półce i nieprzeciętną wiedzą na temat muzyki?

– Sam nie wiem, co będę robił za 10 lat. Mam nadzieję, że pasja do muzyki nie przeminie. Myślę o poważnej branży muzycznej, własnej firmie. Może radio naziemne
? Kto wie. "Zajawkę" na muzykę miałem od urodzenia. Postanowiłem coś w tym kierunku robić...no i jak widać staram się.

Na koniec zapytam – jaką płytę poleciłbyś czytelnikom Wiadomości24.pl?

- Może nie tyle płytę, ale jeden numer. Kash Vs INXS naprawdę zrobili ostatnio dobry kawałek „Dream on black girl”. Zresztą Kash jest ogólnie znany z dobrych kawałków.

Dzięki za rozmowę.

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto