Facebook Google+ Twitter

Słucham radia z abonamentem

Od wielu lat bardzo cenię sobie radio jako niekrępujące medium, z którego dowiaduję się ciekawych rzeczy jadąc samochodem lub czytając prasę albo książkę. Radio w tym jest lepsze od telewizji, że nie tak łatwo pochłania mój czas...

Absorbuje, ale tylko wtedy, gdy znajdę w nim coś ciekawego dla siebie. Przerywam wtedy lekturę, idę sobie zrobić herbatę lub kawę i słucham do końca tego, co mnie zainteresowało. Próbowałem ustawić wskaźnik mojego odbiornika na tak zwane rozgłośnie komercyjne. To może temat na inny artykuł, poprzestanę więc na stwierdzeniu, że mi nie wyszło. Słucham tylko stacji publicznych. Takich, które opłacane są z abonamentu, ale także z budżetu.

To niestety nie koniec. Radio publiczne opłacane jest również dzięki reklamom prezentowanym podczas nadawania. Wracając na chwilę do tak zwanych nadawców komercyjnych, chyba zaczynam rozumieć, dlaczego tak wiele reklam zatruwa te media. Jest to zwyczajnie ich jedyne źródło utrzymania. To widoczna niesprawiedliwość w traktowaniu podmiotów gospodarczych. Nadawcy publiczni finansowani są z trzech źródeł, a prywatni z jednego.

Ostatnio jednak dowiedziałem się, w jaki sposób firmy prywatne wyrównują sobie tę różnicę w ich traktowaniu. Dowiedziałem się tego przy okazji szukania przyczyny problemów z sygnałem radiowym. W samochodzie sygnał często mi zanikał, pojawiały się przeszkadzające szumy, w domu jakość dźwięku też bardzo spadła. Próbowałem dotrzeć do jakiejś kompetentnej osoby z działu technicznego Polskiego Radia. Po kilku dniach bezowocnej próby kontaktu zrezygnowałem.

W dziale łączności ze słuchaczami dowiedziałem sie jednak czegoś, co mnie bardzo zaciekawiło. Programy Polskiego Radia nadawane są w postaci cyfrowej przez satelitę Hot Bird i przez drugiego satelitę. Mogą być odbierane bezpłatnie pod warunkiem posiadania sprzętu. Niepotrzebny jest dekoder. Przeprowadziłem w tej sprawie dokładniejsze badania. Okazało się, że rzeczywiście jakość dźwięku jest znacznie lepsza. Wynosi 192 kbps. To jakość bardzo dobra, znacznie lepsza od tego, co maksymalnie może zaoferować antena FM. Szybko zorientowałem się też, że dwaj dostawcy programu z satelity - Polsat i Cyfra+ mają w swojej ofercie kanały publicznego radia. Posiadają je, bo są zobligowane prawem. Tylko, że Cyfra + pobiera opłaty za korzystanie z programów publicznych nadawców. Wydaje się niemożliwe, ale niestety jest prawdziwe. Albo więc prywatny nadawca znalazł sobie dodatkowe źródło finansowania, albo Polskie Radio - czwarte źródło dochodu.

Nie wiem dokładnie, jak wygląda sytuacja z Polsatem, ale jest inne wyjście. Można niezależnie zakupić anteny z osprzętem i zamontować. Nie sądziłem, że w dobie telewizji kablowej i internetu będę jeszcze zastanawiał się nad takim rozwiązaniem. Chyba jednak warto. Koszt anteny z konwerterem i tunerem to 274 zł. Montaż około 200 zł. Problemem jest jednak kolejne urządzenie do słuchania i następny pilot, który łatwo może się zapodziać pośród innych tego typu urządzeń w domu.

Póki co korzystam ze stron internetowych Polskiego Radia. Połączenie mam nie najwolniejsze, jakość nadawania przez sieć wynosi 192 kbps. Co się jednak stanie, gdy skończą się wakacje i przybędzie chętnych do takiego odbioru sygnału? Zasoby dość szerokiego pasma
sygnału wysyłanego z Polskiego Radia też są ograniczone. Pozostaje czekać na zapowiadane już od dawna radio cyfrowe, które świetnie rozwija się w krajach europejskich albo satelitarne, które zawrotną karierę zrobiło w USA.

Trudno coś przewidywać w tej materii. Wiele się zmienia. Bardzo często znacznie przeceniamy postęp, jaki odbędzie się w kilku następnych latach, ale bardzo nie doceniamy zmian, jakie następują po 10 latach. Całkiem możliwe, że cyfrowej jakości audycji będziemy wtedy słuchać w telefonach komórkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja natomiast słucham radia z zainteresowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.