Facebook Google+ Twitter

Słupsk. Biurokracją w psiaka

W okresie świąt lawinowo rośnie liczba porzuconych zwierząt, pozostawionych na pastwę losu. O rozwagę i litość dla czworonogów apelują weterynarze i pracownicy schronisk, jednak oddać psa nie jest łatwo. Przynajmniej w Słupsku.

Suczka znaleziona na usteckim molo. / Fot. Kamil LipskiW okresie świąt lawinowo rośnie liczba porzuconych zwierząt, pozostawionych na pastwę losu. O rozwagę i litość dla czworonogów apelują weterynarze i pracownicy schronisk, jednak oddać psa nie jest łatwo. Przynajmniej w Słupsku.

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, godzina 19. Na molo w Ustce znajduję przemarzniętą i przestraszoną suczkę, najprawdopodobniej szczenną. Pozostawienie zwierzaka grozi jego śmiercią – jak najszybciej należy je zabrać w ciepłe miejsce.

I tu zaczynają się problemy. Liczne telefony do Straży Miejskiej w Ustce nic nie dają, tak samo do schroniska w Słupsku. Nikt nie odbiera telefonów. Postanawiam zabrać suczkę do domu na noc. Następnego dnia zawożę ją do Słupska, gdzie dopiero po długich dyskusjach z pracownikami schroniska dla zwierząt przy ul. Portowej i interwencji jednego ze słupskich weterynarzy, pies zostaje przyjęty.

Okazuje się, że w Słupsku przekazanie niechcianego lub bezpańskiego zwierzęcia jest skomplikowane, co tłumaczone jest brakiem miejsc. Kierownictwo schroniska podkreśla, że przypadki bezpańskich zwierząt należy zgłaszać wyłącznie Straży Miejskiej. Jak poinformowała mnie dyżurna słupskiej SM, po otrzymaniu informacji patrol „oficjalnie stwierdza obecność” np. porzuconego psa, po czym wzywa... pracowników schroniska. Funkcjonariuszka nie kryła również zdziwienia jednoznacznym przekazywaniem sprawy w ręce Straży Miejskiej.

W Ustce strażnicy mogą pomóc w złapaniu agresywnych zwierząt – oczywiście o ile uda nam się do nich dodzwonić. Spokojne pieski najlepiej samemu zaprowadzić do lecznicy na ul. Marynarki Polskiej. Następnie są one przewożone do schroniska w Słupsku - na wniosek i za opłatą samorządu miejskiego w Ustce.

Trudna droga czeka również tych, którzy z różnych powodów muszą rozstać się z własnym czworonogiem. W takiej sytuacji kierownictwo słupskiego schroniska radzi... zamieszczać ogłoszenia prasowe o chęci oddania zwierzęcia!

Przeciwieństwem kulejącego systemu w Słupsku może być choćby sąsiedni Koszalin – tam, by oddać zwierzę do schroniska przy ul. Topolowej, wymagane jest wyłącznie wylegitymowanie się dowodem osobistym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No ja bym takiego delikwenta normalnie też wyrzucił z jego własnego domu bez środków do życia i bez litości tacy ludzie nie zasługują na szacunek i poważanie jeden z drugim udaje wielkiego chrześcijanina i jaki to uczciwy i prawy do spowiedzi lata co tydzień a w domu kat i morderca. W dużych miastach powinien być obowiązek bezwzględny rejestracji psów małych i dużych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Pomysł oddawania, czy raczej pozbywania się zwierząt jest nieludzki i nie przystoi człowiekowi z sercem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słupsk, Osiedle Batorego, niedziela, 21. grudnia, około godziny dziesiątej (na cztery dni przed opisywanymi wyżej wydarzeniami).
Zauważam do połowy wyłysiałego psa z paskudnymi ranami wyżerającego coś nie do określenia z trawnika. Czymprędzej wróciłem do domu po nogę od kurczaka i nr telefonu do schroniska. Dzwonię raz - nikt nie odbiera. Dzwonię drugi raz... odebrali. Pan ze schroniska przyjechał w przeciągu piętnastu minut i... uwaga... bez żadnych problemów zabrał pieska ze sobą! Nie musiałem pokazywać żadnych dokumentów (może dlatego, że wcześniej podałem adres).
Ciach - trach i psa nie było, nawet nie dotarło do mnie tak do końca co właściwie się stało (jako, że była niedziela miałem kaca). Jak się więc okazuje w słupskim schronisku bywa różnie.
A to, że pracownicy schroniska radzą dać ogłoszenie do gazety moim zdaniem zasługuje na pochwałę a nie na naganę. Lepiej, żeby to właściciel zadbał o jego nowy dom a nie oddawał go do schroniska.
Bo piesek jest pieskiem.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.